Проекти за дворни чешми
Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране чл. 1, чл.2, чл. 3
Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2009 г.) Този закон урежда условията и реда за придобиване, признаване и изгубване на проектантска правоспособност за упражняване на професиите "архитект" и "инженер" в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, както и устройството и организацията на дейността на професионалните им организации.
С този и други закони се уреждат всички видове условия и административния ред за придобиване на пълна проектантска правоспособност, за професиите на ландшафтен архитект (ландшафтна архитектура и озеленяване на дворове и градини) и архитект (строителство) в инвестиционното проектиране, устройственото планиране. Дава се дефиниция за пълна и непълна проектантска правоспособност, както и какви права имат съответните лица, които притежават пълна и непълна проектантска правоспособност.
Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционнто проектиране дава информация за професионалните организации, към които ландшафтните архитекти, инженерите и архитектите се причисляват, както и информация за самата организация на дейността на тези професионални организации.
Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 2009 г.) (1) Професионална организация на архитектите, на ландшафтните архитекти и на урбанистите, придобили проектантска правоспособност в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, е Камарата на архитектите.
чл. 6 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
Чл. 6. За изпълнение на основните цели по чл. 5 Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране:
1. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) поддържат и актуализират регистри на лицата с пълна проектантска правоспособност, които се обнародват ежегодно в "Държавен вестник";
Чрез тези закони се легитимират всички членове на съответната камара. Поддържа се достъпна за потребителите (инвеститорите) информация за всички лица, които имат право да упражняват професията на ландшафтен архитект, урбанист, архитект или инженер.
2. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) поддържат и актуализират регистрите на проектантските бюра;
Така се следят всички практикуващи съответната професия организации, защитават се техните права и се следи за правилното изпълнение на техните задължения, относно изготвянето на проекти, спазване на минималните цени за изготвяне на проект (за озеленяване на дворове и градини, строителство на сгради и др.)
чл.5 от Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
Чл. 5. Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране:
1. представляват своите членове и защитават професионалните им права и интереси в съответствие с интересите на обществото;
Всяка камара представлява и защитава своите членове при възникване на спорове и неуредици при изготвените проекти, като винаги се следи за запазване интересите на обществото.
2. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 2009 г.) изготвят професионален кодекс на архитектите, ландшафтните архитекти и урбанистите, съответно на инженерите, и упражняват контрол по спазването му;
3. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2006 г.) не допускат монополизъм, недобросъвестна практика и неравноправно положение между своите членове;
Камарата следи за правилното изготвяне на проекти за озеленяване (ландшафтен проект) и ландшафтна архитектура на дворове и градини и строителство, за това дали се спазват правилата за минимални цени в инвестиционното проектиране, като при констатиране на нарушения санкционира своите членове.
Чл 1, 2, 3 и 4 от наредба 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти
Чл.1. (1) С наредбата се определят обхватът и съдържанието на инвестиционните проекти, както и на свързаните с тях предварителни (прединвестиционни) проучвания и задания за проектиране.
С тази наредба и нейните изисквания трябва да бъдат съобразени всички проекти за озеленяване и ландшафтна архитектура, архитектурни и инженерни проекти.
(2) Наредбата се прилага за всички обекти, за които се изисква одобрен инвестиционен проект при издаване на разрешение за строеж.
Чл.2. (1) Инвестиционни проекти могат да се възлагат и изработват в следните фази на проектиране:
1. идеен проект;
2. технически проект;
3. работен проект (работни чертежи и детайли).
Това са трите главни фази при проектирането и изготвянето на проекти в почти всички сфери. Наредба номер 4 определя както начина, по който трябва да се оформят проектите в тези фази, така и какво трябва да бъде тяхното съдържание.
Наредба 4 чл. 13 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти
Член 13 от тази наредба определя по какъв начин се формулира задание за изготвяне на инвестиционен проект за озеленяване и ландшафтен дизайн на дадена зелена площ.
Изготвянето на задание по тази наредба е от изключително значение за проектите, които имат широко обществено значение – като озеленяване на паркове, ландшафтни проекти за защитени зони, зони със специално значение, защитени зони и др.
Чл.13. (1) Със заданието за проектиране се определят:
1. изискванията към обекта;
2. фазите на проектиране;
3. необходимите проектни части.
(2) Заданието за проектиране включва:
Warning: Parameter 1 to plgContentSearchSeoLinks() expected to be a reference, value given in /home/sofiagar/public_html/gradina.net/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136 проекти за дворни чешми