Работа като озеленител
Каква почва и каква обработка е необходима в зеленчуковата градина
Каква почва се цени и трябва да използваме за зеленчуковите култури и какви са правилата за обработка на почва в градина?
За кратък период зеленчуковите култури могат да дадaт голяма продукция, стига да са разположени върху правилните почви.
Зеленчуците обичат дълбоките, рохкави, топли и оцедливи почви богати на хранителни вещества. Някой от тези почви са черноземите, карбонатните и други.
Тежките по механичен състав и бедни на хранителни вещества не са подходящи за отглеждането на зеленчуци. Ако все пак решите да се пробвате трябва да извършите множество мероприятия преди това. При почва за цветя цени ли се използването на изкуствени подобрители и как да употребяваме правилно?
Какво е значението на зеленчуците като храна и като украса при озеленяване на двор и градина?
Зеленчуците и зеленчуковата градина се цени и е все по-актуална при ландшафтна архитектура и озеленяване на двор и градина. Съществуват множество декоративни форми, които навлизат все по-сериозно в озеленителния бизнес, но за момента нищо не може да замени "обикновените" ядливи форми, които са характерни за всички дворове и градини. Зеленчуците са лесно усвоими и разнообразни за човека хранителни вещества, като захари, незаменими аминокиселини, белтъчини, витамини, мазнини, минерални соли и други. За да се набавят необходимия витамини С на човешкия организъм е много важно да се приемат като храна зеленчуците.
Зеленчуците освен, че са една лека и много приятна храна те помагат за усвояването на другите храни които се поглъщат от човек. При употребата на животински храни и яйца в човешкия организъм се образуват неорганични кисели съединения.
За да се неутрализират тези съединения е необходимо приемането на зеленчуци, които са с основна реакция. Зеленчуците имат всеизвестни лечебни свойства, които се дължат на съдържащите се в тях фитонциди. Приемането на зеленчуци прави човек трудоспособен и жизнен.
Използване на гнайс при озеленяване на двор и градина като декоративен камък
Един от най-често използвания декоративен камък при озеленяване на двор и градина, който най-много се цени е гнайса. Често се използва за различни декорации в градината и двора, можем да го използваме за облицовка на стени, летни кухни, навеси в градини и дворове, облицовка на огради, пътеки и плочопътеки на тревна фуга (прави се чрез затревяване на фугите с тревен чим или тревна смеска), интериорни облицовки, често се използва за дизайн на ресторанти и къщи в старинен стил.
Като цяло гнайсът е доста срещан и широко разпространен като вид скала в България. Среща се най- често в Родопите,Рила, Пирин и Сакар.
Отнася се към метаморфните видове скали и има висока степен на регионален метаморфизъм (това означава, че в различните краища на страната, качества като цвят, структура, грапавост и други силно се различават). Тази му особеност на огромно разнообразие го прави много предпочитан за декоративни настилки в градини и представителни части.
За декоративни цели гнайсът се предпочита от майсторите на ландшафтния дизайн при изграждане на различни видове скални градини. Често около него се засяват и сортови семена на цветя за алпинеум или различни видове декоративни ниски храсти и дървета.
Каква обработка и подготовка е нужна на почва за озеленяване
След като са приключени всякакви изкопни работи и строителни дейности, преди да се пристъпи към фаза озеленяване и засаждане на растителност трябва да се извърши една важна градинарска дейност - обработка на почвата. Тази обработка се извършва, като почвата се прекопава или изорава.
Задължително е мястото предвидено за озеленителни дейности да се прекопае, независимо от това дали е отнет повърхностния плодороден пласт почва. В този случай се прекопават площите проектирани и предвидени за засаждане на цветя, храсти, затревяване и други, преди да се насипе отгоре пласта с плодородна почва.
Това се прави с цел по-добра аерация на почвата в дълбочина, така корените на растенията без проблем ще проникват в дълбочина, както и влагата от която се нуждаят растенията. Прекопаване на терена и насипването му с плодородна почва, трябва да става едновременно.
Гранита, като естествен камък и използването му в екстериора и градината
Естествените материали са най-доброто съчетание с природата и озеленяването на градината, също така те притежават свойството да се адаптират и да издържат на тежките атмосферни условия на времето и природата, издръжливи на натоварвания. Тези качества и свойства на гранита, като естествен материал го правят изключително ценен в областта на строителството и екстериорните решения на градината и сградата.
Гранита като камък се използва в двора и градината за направа на декоративни настилки, площадки, алеи, градински пътеки, облицовки на сградата, подпорните стени, стъпала, колони, и други строителни съоръжения. Той позволява да се обработва по различни начини, което му позволява да се използва при различните паркови и архитектурни стилове.
Гранитът като материал е подходящ за всеки дом, двор, хотелски комплекс доближаващ се до естествената среда и природа, за облицовки на административни сгради и други. Гранитът съдържа в себе си кварц, биотит и други минерали, като той е един от най-твърдите скали в природата, също така той има висока устойчивост на ниски температури, има слаба водопоглъщаемост.
Warning: Parameter 1 to plgContentSearchSeoLinks() expected to be a reference, value given in /home/sofiagar/public_html/gradina.net/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136 работа като озеленител