Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система

Информация - Лозарство |
Лозата е едно много красиво и интересно растение, което намира все по-широко приложение при озеленяване на вила и градина. Тя е многогодишно растение, но в зависимост от грижите и правилната поддръжка, които се полагат за нея може да има продължителност на живота от 40 до 60 години.
В историята има се разказва за лози достигнали възраст от 100 и повече години. Има различни сортове лози. Тези, които се отглеждат за грозде носят наименованието културни лози или европейски лози.
В диво състояние сред природата лозата е лиана (увивно стелещо се растение). Чрез нейните приспособления наречени мустачета тя се захваща и овива за околната растителност и се изкачва към места където ще бъде огряна от светлината. Лозата няма строго определена форма.
Нейната форма зависи от месторастенето и от страничните обекти, за които се захваща и продължава развитието си.
В културното отглеждане собственика на лозата и придава желаната форма.
Формата се избира такава че оптимално да се използва слънчевата светлина както и хранителните и водните ресурси. Лозата може да се подведе и като асма. На лозата може да се придаде най-различна форма. Формата се постига чрез прилагането на множество мероприятия, като едно от най-важните е резитбата. Лозовото растение с всички негови подземни и надземни органи се нарича главина.
Подземните органи са подземното стъбло и кореновата система, а надземните части са надземното стъбло и всички едногодишни и многогодишни органи.
След като е засадена младата лозичка, започва развитието на няколко етажна коренова система. Тези корени, които се намират най-близко до повърхността и са най-застрашени от наранявания се наричат повърхностни корени. Когато тези корени са покарали от присадка имат специално име.
Това специално име е росни корени. Тези росни корени не са желателни в развитието на младата лозичка.
Затова е хубаво развитието на растението да се следи и когато се видят такива корени веднага да се отстраняват. Важно е защото росните корени се развиват за сметка на подложковите корени, което не е препоръчително.
След време може да се стигне до загиване на необходимите корени, което да доведе до загиване и на цялото растение. От средната част на подложката излизат втория тип корени или средните корени. Тези корени са по-дебели и по-твърди от повърхностните корени. От основата излизат третия тип корени или стъпалните корени.
Те са много малко на брой, но са дебели и дълги. Тези стъпални корени са от изключителна важност за лозата поради простата причина, че чрез тях лозата се снабдява с минерални вещества и вода. При едно нормално развитие на лозата, нейните корени могат да достигнат на дълбочина около 2 м, а на ширина могат да се разпрострят около 4-5 м. Корените се разполагат в най-благоприятния почвен слой. Там където има достатъчно вода храна и топлина. Обработката на почвата както и някои други фактори оказват голямо влияние върху развитието на кореновата система на лозата.
Снимки: aleahey, FreeWine и Renee Silverman
Подобни статии
- Ботаника на растенията подправки
- Поддръжка на градини с подправката Анасон (Pimpinella anisum), използване и отглеждане
- Как правилно да съхраняваме подправките у дома
- Химия на растенията подправки
- Видове клончета и растежен хабитус на овощните растения
- Коренова система и надземна част на овощните дървета
- Пъпки, цветове и плодове при овощните ръстения
- Какви пъпки се различават при лозата и кои от тях се използват при резитба? Какви типове цветове се срещат при лозата?
- Кои са многогодишните органи на лозата, какво е чеп,стрелка и плодна пръчка и какво се нарича летораст, едногодишна пръчка, лакомец и колтук
- Каква обработка на почвата е необходима в зеленчуковата градина
Сродни теми в развитие
