Видове качества на полиетилен за оранжерии

Новини - Как се прави |
Днес реших да ви споделя нещо, което научих за така наречения найлон или полиетилен за оранжерии и по-скоро да видите различните видове качества, които притежават тези продукти, за да изберете най-добрия за вас и вашето производство.
Това е специален найлон, който притежава множество интересни и доста изумителни за мен качества. Както личи от наименованието полиетилена се използва главно за създаване на различни по големина и функция оранжерии.
В тях предимно се отглеждат всякакви видове зарзавати – домати, краставици, всякакъв вид зеленчуци – пипер, люта чушка, лук, зеле, карфиол, фасул, бакла, бамя и др. видове. Много често в оранжерии от качествен полиетилен се отглеждат и различни видове трайни насаждения като екзотични цветя, тропически декоративни растения, всякакви видове разсади от зеленчук, ниски дървета, храсти, овошки и др.
Та да се върнем на изумителните за мен качества на този найлон за оранжерийни конструкции. Като за начало мисля да започна с една екстра, която ми се струва сред най-важните – UV защита или UV стабилизация. До колкото разбрах това е специална добавка, която се прилага към полиетилена при неговото производство в завода, за да бъде той по-устойчив на слънчевите лъчи. Това е едно от основните неща именно, защото найлоните са целогодишно изложени на слънце и зиме и лете.
Едно от най-интересните качества на новите модели полиетилени израелски е така наречения термален ефект. На кратко това е способността на оранжерията да намалява загубата на топлина през вечерните часове. Това е от особено значение, защото много от растенията страдат при резки температурни промени (колебания м/у деня и нощта). Предимството се използва и се цени високо при изграждане на оранжерии в по-усойни места – около реки (където температурите понякога рязко падат), в планински райони и др. места с особен микроклимат. Термалният ефект помага и при ранно пролетно и късно есенно производство на различни видове зеленчуци, плодове и цветя. Обикновено през ранна пролет или късна есен риска от слани е най-голям, тогава термалния ефект съответно е най-важен, за да предпази растенията от измръзване.
Найлоните за оранжерии притежават и различни видове еластичност. Ако се чудите като мен за какво им е тази еластичност, сега ще ви кажа – вятър. Да вятъра е едно от природните чудеса, което не е особено благоприятно за полиетиленовите оранжерии. Поради тази причина те трябва да са достатъчно еластични, за да устояват на бурните му пориви. За целта към модерните найлони се добавя едно вещество – етилен винил ацетат (EVA). Това е абсолютно прозрачно вещество, което усилва еластичността на найлона и го прави доста по-издръжлив.
Друга екстра, тип висш пилотаж, е така наречената Дифузия. Това е способността на полиетилен за оранжерии да разпръсква равномерно в оранжерията преминалата през него слънчева светлина. Това беше нещото, което ме изуми най-много. Равномерното разпръскване на светлината създава един доста благоприятен микроклимат и една равномерна и постоянна осветеност на растенията в оранжерийката. По този начин те се развиват равномерно, без да изпитват недостиг или излишък от слънчева светлина. Това се отразява цялостно на хабитуса и на плододаването, особено при зеленчуците. Дифузията предпазва растенията от прегаряне през летните месеци, когато слънцето е доста силно, а през облачни дни разпределя дори малкото светлина максимално равномерно във всички части на оранжерията, като така се намалява недостига на светлина в по-сенчестите части на парника.
Едно от немаловажните качества на оранжерийните полиетилени е екстрата анти капка. Това е специално, много фино покритие, което се поставя обикновено от вътрешната страна на найлона. Покритието е абсолютно прозрачно, а неговата цел е да не се задържат малките капчици вода от процесите на изпарение в оранжерията. Всъщност много хора мислят, че като има анти капка ефект в полиетилена няма да се образува конденз – да ама не. Изпарение в оранжериите винаги има, защото винаги има влага от поливането, но изпарената вода не се задържа в/у повърхността на оранжерията, а пада отново на земята. По този начин се предотвратява застояването на вода по повърхностите и развитие на гъбни микроорганизми.
Този ефект чувствително намалява разходите по пръскане с фингициди и подобрява общото здраве на отглежданата растителност. Това качество се цени високо особено ако в оранжерията отглеждате краставици, домати, тиквички и др. видове зеленчук, които не рядко хващат мана.
Едно от качествата на израелските полиетилени, което страшно много ме впечатли е покритието анти – вирус. Това в същност е специална добавка, която се добавя към полиеилена, която спира проникването на определен спектър от слънчевите лъчи. Този спектър е нужен на различните видове насекоми за да виждат. По този начин те много трудно се ориентират в оранжерията и съответно тяхната популация и разпространение намаляват доста драстично. Ако съчетаете това и с малко мухоловки и различни препарати ще се оттървете трайно от досадните насекоми, които са източник на вируси и различни видове заболявания по растенията.
Много от големите производители на зеленчук или различни видове разсади от цветя, декоративни дървета и храсти обеззаразяват всяка година своите парници със сяра. Чрез този вид обеззаразяване се предпазват производствените площи от редица много вредни насекоми, мани, различни видове агресивни ръжди и др.
Сярата обаче е доста вредна за по-голямата част от полиетилените, с които се изграждат оранжериите. Поради тази причина, някои производители на полиетилен добавят различни полимери, които правят найлона по-устойчив на сяра. По този начин живота на парника се удължава и разходите на производителя за препарати и нови найлони намаляват драстично.
И не на последно място е едно интересно качество – покритие анти – прах. Отново това е покритие, което се поставя от външната страна на найлоните оранжерийни, за да предпазва задържането на прах в/у покрива. Праховете са изключително вредни за оранжерията, не само защото я цапат и загрозяват, а защото блокират светлината. По този начин няма достатъчно светлина в парника и растителността вътре страда. С антипраховото покритие този проблем е решен и външната част на оранжерията е винаги свежа, по-лесно се почиства и поддържа, а светлината преминава без проблем.
Ако влезете в оранжерия, която има посочените по-горе качества, ще усетите наистина разликата. Съществуват множество найлони, които се продават в Балгария на различни цени и с различни качества, но ако намерите продукт, който да има в себе си всички тези есктри ще ще почувствате особеностите на микроклимата, който се създава вътре. Всички тези неща благоприятстват отглеждането на растителност, било то зеленчукова или декоративна да бъде една идея по-лесно и по-безпроблемно.
Надявам се чрез този материал, не особено професионално направен, да съм Ви запознал малко с качествата на полиетилените за оранжерии и да съм Ви помогнал да изберете своя за едно качествено и мераклийско производство.
Източник: Израелски полиетилен за оранжерии
by Seven Seeds. ltd.
