Новини
Любопитно
Любопитни факти и информация от различни теми. Любопитна информация от сферата на ландшафтната архитектура и озеленяването. Информация за растения, животни, насекоми и болести срещащи се в нашите дворове и зелени площи. Интересни новини и новости в строителството на сгради и съоръжения. Как се съчетава зеленината с тези сгради и съоръжения? Материали, от които са направени сградите. Интересна информация за най-старите и най-отровните растения. Интересна информация за материали използвани в парковата архитектура. Интересна информация за скулптори използвани в парковата архитектура.
Ландшафтна архитектура
Интересни факти за едни от най-известните паметници на парковата архитектура. Нови методи и технологии, използвани за изграждането на паркове и градини. Информация за развиването на ландшафтната архитектура. Любопитна информация за паркове намиращи се в различни европейски и световни страни. Как са изградени тези паркове? От какво се състои проекта за озеленяване? Какви дървесни, храстови и цветни видове са използвани за изграждането на парковете. Грижи полагани за поддържането на тези паркове. Какви нови технологии и машини се използват за изграждането и поддържането на градините?
Паркове
Информация за видовете отглеждани в българските паркове. Информация свързана с аномалии проявяващи се при растенията. Какво предизвиква тези аномалии? Как предпазим растенията от появата на такива аномалии? Интересни разкази от растителния свят. Новини за едни от най-старите растения в света. Какви грижи се полагат за тях? Новини, свързани с развиването на болестите по растенията? Новини, свързани с насекоми, които вредят и помагат на растенията.
Климат
Новини, свързани с промените в климата и как влияят тези промени върху растителния свят. Какво предизвиква промените в климата? Можем ли да подобрим климата на земята? Как влияе глобалното затопляне върху живата природа. Какви мерки трябва да вземем за подобряването на климата? Новини за производството на растителен материал и производството на почвен субстрат. Технологии за производство на растения. Информация за дейностите протичащи в декоративните разсадници. Новини свързани с производството на торове и тяхното използване в зелените площи.
Как се прави
Ше ви представим множество статии, подкрепени с клипчета на различни теми. Ще видите как се прави всичко за дома, риболова, полезни съвети с тънкости за вашето хоби и забавление.
Почистване на котлен камък от резервоар
02 Декември 2024г.
( 1 Vote )
Резервоарите представляват съдове, вместилища и контейнери предназначени за съхранение на течности. Разнообразието е огромно – варират по размер, устойчивост, форма, материали, от които са изработени, предназначение и т. н. Почистването и поддръжката на резервоарите зависи от специфичните им особености и естествено от тяхното предназначение. Какви са особеностите на варовитата вода и как се отразява върху съдовете, в които се съхранява? Варовитата вода се нарича още „твърда“ и се отличава с повишено съдържание на разтворени минерали, особено на калций и магнезий. Минералите попадат по естествен начин във водата чрез отмиване на горния слой на варовикови скали със стичащата се вода при дъжд и топящ се сняг. Наличието на твърда вода зависи изцяло от геоложките характеристики на областта, в която се намира водохранилището и водоизточника за района. Ако регионът е карстов с голямо количество варовикови скали, почти сигурно водата, която се използва в района е с висока твърдост. Варовитата вода не е еднаква навсякъде. Колкото по-високо съдържание на минерали се откриват във водата, толкова по-висока е твърдостта й и се повишава вероятността за образуване на кристализирал варовик (котлен камък). Отлаганията от котлен камък се образуват върху всякакви повърхности – гладки, грапави, хоризонтални, вертикални и т. н. Най-лесно се забелязват след изпаряване на водата, когато стените на резервоара изглеждат замърсени с белезникави следи наподобяващи следи от тебешир. Кристализирането на варовика се случва най-често при застояване на водата и повишаване на температурата на средата. Това налага използване на филтри за варовита вода и системи за пречистване на вода от варовик. Защо котленият камък представлява проблем и трябва да се почиства редовно или да се използва устройство с/у котлен камък? Отлаганията от котлен камък влошават вида на повърхностите, но с това далеч не се изчерпват неприятните ефекти, които създават. Застояването на наслагвания от минерални депозити постепенно уврежда повърхностите, особено ако резервоарът е изработен от пластмаса. Наранената повърхност влошава качеството на съхранението на водата и създава условие за замърсяване. Отлаганията от котлен камък създават риск от поява на бактерии, като опасната Легионела, които не само оцеляват в подобна среда, но могат да колонизират. Как се почиства котлен камък от резервоар? Добави коментар
Видове омекотители за вода за болници
04 Ноември 2024г.
( 1 Vote )
Качеството на водата има изключително голяма важност за здравето на човека и животинския свят. Чистата витализирана вода е източник на енергия и сила за оптималното функциониране на всички процеси в тялото и бързо възстановяване след травми и заболявания. Твърдата вода, която се отличава с високо съдържание на разтворени минерали не е опасна за здравето на човек, но е лишена от качествата на витализираната вода, която се усвоява оптимално от организмите. Потреблението на вода в болниците е в много големи количества и включва не само консумация, но непрекъсната дезинфекция, основно почистване и миене, изпиране и т. н. Варовитата вода често създава проблеми в изпълнението на всички тези дейности проявяващи се като запушване на тръби и части, повреди на уреди, захабяване на повърхности, платове и облекло и много други. Поради тази причина се налага използване на така наречените омекотители за вода, филтри за вода варовита или системa за пречистване на вода от варовик. Защо твърдата вода създава проблеми? Варовитата вода съдържа високи количества минерали, като магнезий и калций, които в зависимост от условията на средата могат да си взаимодействат и да образуват варовик. Характеристиките на варовика са типичните за пореста скала – образуват се наслагвания подобни на тебешир, които с времето се втвърдяват и увеличават. Отлаганията от котлен камък (варовик) се формират навсякъде и по всяко време когато варовитата вода е в контакт с повърхност. Образуват се в тръби и по този начин намаляват цокъла на тръбата и дебита на преминаващата вода. Уредите работещи с вода, като бойлери, перални, съдомиялни, кани за затопляне на вода, парочистачки и т. н. са особено уязвими на повреди в следствие на наслагвания от варовик, защото често те се образуват на трудно достъпни места, които не се забелязват на време. Дори малки количества котлен камък намаляват ефективността на уредите - например, бойлер с големи количества отлагания от котлен камък ще изразходва повече енергия за загряване на водата. Освен запушвания и повреди, варовитата вода прави почистването на повърхности по-трудно. Твърдата вода влияе на сапуна например и намалява ефективността му. Котленият камък се отлага по плочки, батерии на мивки и т. н. и създава впечатление за замърсеност. Кои са най-ефективните решения за неутрализиране на ефектите от твърдата вода в болници и други подобни учреждения? Профилактиката на уредите, водопроводната система и основното почистване на всички повърхности са задължителна част от успешната поддръжка на средата в болницата, за да осигури идеалните условия за лечение и възстановяване на пациенти. Само тези стъпки обаче не са достатъчни. Именно затова се търсят по-ефективни и лесни за прилагане решения, които омекотяват твърдата вода преди да се използва. Видове омекотители за вода в хотел
17 Октомври 2024г.
( 1 Vote )
След като представихме полезната информация за това какви омекотители на водата използват домакинствата в Българя, решихме да представим и малко полезна информация за това какво могат да направят в това отношение българските хотели, хотелски комплекси, СПА центрове и др. Омекотяване на твърда вода в малки количества не е трудна задача. Например за готвене или пиене варовитата вода може да се превари, за да се премахне временната твърдост. Какви са възможностите за по-цялостно решаване на проблемите предизвикани от твърдата вода, особено при голямо потребление на вода в хотели, ресторанти, фабрики и т. н.? Варовитата вода съдържа завишено количество разтворени минерали, които при определени условия на средата взаимодействат помежду си и кристализират във формата на варовик (котлен камък). Отлагания от котлен камък се появяват при изпаряване на водата, както и при повишаване на температурата на средата и т. н. Количествата котлен камък зависят от степента на твърдост на водата както и от потреблението. Колкото повече вода се използва, толкова повече отлагания от котлен камък се натрупват. А те се образуват навсякъде, където достига твърдата вода. В повечето случаи се забелязват видими знаци, че използваме твърда вода, като белезникави люспи по плочките и плотовете, петна по тоалетната чиния и мивката, замъглен вид на метални елементи, като батерии на мивки, кухненска посуда и т. н. Това изисква много усилия и разходи за почистване на котлен камък или по-радикални действия използване на омекотител за вода за хотели или филтри за вода варовита. Котленият камък обаче се отделя и на места, които не се забелязват, като вътрешността на тръбите, маркучи, нагреватели и т. н. Характеристиките на варовика са в основата на причините защо отлаганията от котлен камък могат да създадат проблем. Варовикът е пореста скала. Отлаганията от варовик не са лесни за почистване с обичайните препарати за универсална употреба. С времето наслагванията се втвърдяват и премахването им се затруднява още повече. Люспите от котлен камък постепенно създават филм върху дъното на кана за вода или върху нагревател и други и затрудняват функцията на уреда да загрява водата. Налага се да се изразходва повече енергия, а самият уред се претоварва, което може да предизвика проблеми. В хотелите водата се използва непрекъснато за почистване, изпиране и консумация. Твърдата вода създава безброй предизвикателства в ежедневната работа по поддръжка на хотела, например, затруднява почистването, влошава качеството на изпиране на дрехи, спално бельо и т. н. В случай, че твърдата вода не се третира или филтрира се създава риск от повреди на оборудване, в това число на перални, съдомиялни, кафемашини, бойлери и т. н. Безспорно в момента един от най-добрите начини е използването на Медиагони за справяне с проблемите на твърдата варовита вода. Те са ефективни, надеждни, нямат нужда от вашите грижи или консумативи. Цените им не са толкова по-високо от другите възможности на пазара, дори ще ви спестят пари в дългострочен план. Не на последно място и това е най-екологичният метод за пречистване на варовита вода. Какви видове омекотители за вода се използват от домакинствата в България
16 Октомври 2024г.
( 1 Vote )
Лошата репутация на твърдата вода се дължи на свойството й да предизвиква отлагане на кристализиран варовик във формата на белезникави люспи и отлагания наричани още „котлен камък“. Кои са особеностите, които отличават твърдата вода или наричана още варовита вода? Най-важния показател е високото съдържание на минерали. Определя се преди всичко от особеностите на района, в който се намира водоизточникът (силно варовити са източниците в Добрич, Русе, Костинброд, Хасково, Пловдив, Плевен, Луковит и др.). Наличието на варовикови скали в района допринася за повишените количества на разтворен варовик в повърхностните и подпочвените води. Защо водата от водопровода в карстовите райони е твърда, въпреки, че е преминала през индустриални филтриращи системи? Важно е да се разбере разликата между филтрите и омекотителите за вода, както и системите тип Медиагон за екологично пречистване на варовити води. Филтриращите системи пречистват водата от замърсявания във формата на механични примеси и органични замърсявания. Те не влияят на твърдостта на водата. Омекотителите за вода влияят на твърдостта на водата, но премахват от нея множество ценни минерали, а системите за екологично пречистване на вода Медиагон неутралицират вредното действие на варовиците във водата, като по този начин запазват целия минерален състав и спират натрупванията от котлен камък. Защо и в кои случаи се налага омекотяване на вода в къща или инсталиране на устройство против котлен камък за екологично пречистване на вода? Варовитата вода съдържа повишено съдържание на минерали, като магнезий, калций и други. В зависимост от температурата на средата минералите взаимодействат помежду си и могат да кристализират във формата на котлен камък. Колкото по-високо е съдържанието на минералите, толкова по-твърда е водата и този процес се случва по-често. Повишените температури на средата също ускоряват процеса. Високото потребление на вода е сред факторите, които спомагат отделянето на повече котлен камък и по-бързо амортизиране на тръби, системи и всичко, до което се докосва водата. Отлаганията от котлен камък влошават вида на повърхности, елементи, батерии на мивки, плочки, плотове и т. н. Белезникавите наслоявания се образуват сравнително бавно, но с времето могат да създадат сериозни проблеми, защото се отлагат върху всякакви повърхности, материали, грапавини, цепнатини и т. н. Петната от варовик, които се виждат могат да се почистят с третиране с разтвори съдържащи киселини (вижте съвети за почистване на котлен камък с оцет и сода). Опасни са наслагванията, които не се виждат на пръв поглед и се формират на труднодостъпни места. Котленият камък предизвиква запушване на тръби, маркучи и други части, образува слой върху нагреватели в бойлери, отлага се във вътрешните елементи на електроуреди работещи с вода, като кани за затопляне на вода, кафемашини, перални, съдомиялни, бойлери и т. н. Керамични тухли леки от Севън Сийдс
13 Октомври 2024г.
( 1 Vote )
Керамичните тухли са сред най-предпочитаните материали за строеж и изграждане на стени, огради както на открито, така и на закрито. Предимствата им са многобройни и значими. Благодарение на уникалните качества на керамичните тухли се спестяват средства във всеки аспект от използването им – от усилия и време за пренос и монтаж, до намаляване на сметките за отопление при експлоатация на изградените помещения благодарение на топлоизолиращите качества на керамичните тухли. Тухлите от керамика се предлагат във всякакви форми и размери. В „Севън Сийдс“ ООД ви предлагаме богата селекция от висококачествени керамични тухли леки и тежки произведени от реномирани български и чуждестранни производители, които са подходящи за райони със силно варовита вода при, които не рядко се налага използване на система за екологично пречистване на вода или устройство за пречистване на варовита вода. Продуктът, който препоръчваме като практично решение за бързо и ефективно изграждане на стени са Керамични тухли леки с размери 350/250/240 мм. Тухлите са произведени от известен български производител и отговарят на стандарт за качество БДС EN 771-1+A1:2011. За какви проекти са подходящи Керамични тухли леки? Предназначени са за изграждане на зид с дебелина 25 см. Използват се за строеж на преградни и неносещи стени и огради. Качествата на материала, от който са изработени позволява използването им на открито и на закрито без да се намалява ефективността и/или целостта им. Всъщност, качествените керамични тухли са толкова устойчиви, че запазват целостта си дори след пожар. |