Магнитен омекотител за твърда вода - предимства и недостатъци
Новини - Как се прави |
Твърдата вода е често срещан проблем в много домакинства, характеризиращ се с високи концентрации на калциеви и магнезиеви йони във водата от водопровода. При нагряване на водата се активират химични процеси по свързване на йоните и кристализация. Образува се утайка - котлен камък, която лесно се отлага по стените на тръби и електроуреди работещи с вода. Колкото по-висока е температурата на водата, толкова по-бързо се случва кристализирането и оформянето на наслагвания от котлен камък. Образуваните наслагвания са твърди и трудни за премахване. Котленият камък се отлага най-вече в уреди с висока температура, като бойлери, съдомиялни, перални машини, кани за загряване на вода, радиатори и други.
Негативните ефекти от упоритите наслагвания се проявават във формата на неприятни петна по повърхности, батерии, плочки, мивки и душове, както и в намалена ефективност в работата на електроуредите и последващо увеличаване на сметките за ток. В зависимост от количеството отлагания, котленият камък може да причини запушвания и повреди налагащи ремонти и подмяна на оборудване.
Твърдата вода може да предизвика неблагоприятни ефекти и върху здравето на хората, като дразнене на кожата и други. За справяне с тези проблеми са разработени различни методи за омекотяване на водата. Прилагат се решения свързани с добавяне на соли и химикали, монтиране на системи с обратна осмоза и методи за физично третиране на твърдата вода, като магнитен омекотител за твърда вода. Трудно е да се прецени коя е най-добрата система за пречистване на вода. Тази статия изследва плюсовете и минусите на магнитните омекотители за твърда вода, като предоставя балансиран поглед върху тяхната ефективност и ограничения.
Какво представляват магнитните омекотители за твърда вода? Заслужава ли си да се инвестира в инсталирането им? Какви предимства и недостатъци се свързват с работата на магнитните филтри?
Този тип продукти е сред най-природосъобразните начини за справяне с ефектите от варовитата вода. Интересът към тях расте с всяка година. Разнообразието от продукти включва различни филтри с уникални качества и възможности. В тази статия ще представим най-общата информация за действието на магнитните омекотители. Създадени са за монтиране върху тръби (от външната им страна), където действат върху магнезиевите и калциевите йони чрез магнитно поле. Процесът на кристализация се предотвратява, което не позволява прилепването на варовик по стените на тръбите и уредите.
Важно е да се отбележи, че този тип филтри не премахват варовика от състава на водата. Запасът от магнезий и калций остава непроменен. Магнитните полета правят водата по-мека, което я превръща в по-ефективен разтворител на котленият камък.
Омекотителите с магнити намаляват наслагванията от котлен камък във водопреносната мрежа и само след няколко седмици се забелязва значителна разлика.
Предимства на магнитните омекотители за варовита твърда вода и как те работят като ефективен уред за пречистване на варовита вода
Едно от предимствате е бързата, доста лесна и много евтина инсталация.
Сред основните предимства на магнитните филтри е относително ниската им цена за монтаж. За разлика от традиционните системи за омекотяване на вода, които изискват водопроводни промени и професионална инсталация, магнитните омекотители могат лесно да бъдат прикрепени към съществуващи водопроводни тръби без големи модификации. Това ги прави привлекателна опция за собствениците на жилища, които търсят достъпно решение на проблемите с твърдата вода. На практика филтрите се поставят и в домашни условия, защото не изискват използване на сила, специализирана техника, умения или време.
Частите на магнитните омекотители за вода твърда се прикрепят върху външната страна на тръбата и се захващат с болтове. По този начин магнитите въздействат на протичащата през тръбата вода.
Какви са оптималните условия за монтаж на магнитни омекотители за вода богата на варовик?
Този тип уреди работят с различни видове тръби, в това число разнообразие от пластмасови и дори метални – чугунени, медни, стоманени и други. Работата на филтъра зависи от условията на средата, като температура и налягане на водата. В повечето случаи е желателно да се поставят на разстояние поне 20-30 см след водомера, върху тръби захранващи уреди с високи температури, като бойлери, нагреватели, съдомиялни и други. Поставят се върху тръби за студена вода. Магнитните омекотители работят ефективно и върху хоризонтални и върху вертикални тръби.
Действието на магнитните филтри се забелязва по отделяне на отпадък при разграждането на котлен камък – фин пясък. Той не се закрепя по стените на тръбите и в отворените системи се изхвърля с течащата вода. В случай, че се използва в затворена система се препоръчва поставяне на филтър, който да събира остатъка и да може да се почиства.
Магнитните омекотители за твърда вода изискват минимална поддръжка в сравнение с конвенционалните системи за омекотяване на вода. Няма резервоари за сол за презареждане, няма филтри за смяна и в за повечето продукти от този тип не е необходимо електричество за работата им. Веднъж инсталирани, тези устройства могат да функционират години наред с малко или никаква поддръжка, спестявайки време и пари в дългосрочен план. Периодът на експлоатация продължава десетки години. Основната поддръжка свързана с работата на магнитните омекотители се състои в отстраняване на мекия отпадък, който се образува при разграждането на котления камък. В зависимост от силата на магнитите и състава на водата е възможно и образуване на натрупвания от железни частици. В случай, че това се случи трябва да се почистват.
Ако търсите омекотител за вода варовита, който не използва химикали и е действа по природосъобразен начин, филтрите с магнити са много добро решение.
Традиционните омекотители за вода често използват натриеви или калциеви соли, за да заменят калциевите и магнезиевите йони, които могат да имат неблагоприятно въздействие върху околната среда. Действието на тези системи може да повиши солеността на водните запаси, което оказва отрицателно въздействие върху водните екосистеми. Магнитните филтри, от друга страна, не използват и освобождават никакви химикали във водата, което ги прави по-екологичен вариант.
Магнитните филтри са много икономично решение, защото не изискват разходи по монтаж и поддръжка, използват се в продължение на десетилетия и допринасят за намаляване на разходите за електричество, ремонти и подмяна на оборудване. Предпазването от натрупване на котлен камък удължава периода на експлоатация на електроуредите и запазва тяхната енергийна ефективност.
Все още се проучват ползите от филтрираната вода с магнитни омекотители за организма на човек. Минералният състав на водата не се повлиява от действието на филтрите, което запазва ценните минерали за здравето на човек. Сред ползите са намалените негативни ефекти от използването на твърда вода, като раздразнения по кожата. Мнозина потребители на вода обработена с магнитни филтри споделят положителни свойства свързани с ускорено заздравяване на възпаления и рани по кожата. Споделят се и мнения за по-голяма ефективност при поливане с филтрирана вода за стимулиране на растежа на растенията. Предпазването от натрупвания от котлен камък спомага за поддържане на по-добра хигиена и намалява риска от поява на бактерии.
Недостатъци на магнитните омекотители за варовити води
Основният недостатък на магнитните омекотители за варовити води е несигурността свързана с тяхната ефективност. Научните изследвания за ефикасността на магнитното третиране на водата са неубедителни, като някои показват минимално или никакво въздействие върху образуването на варовик. Тези и подобни проучвания създават скептицизъм относно рентабилността от монтиране на магнитни омекотители особено, когато водата е с голямо съдържание на варовик.
Променливостта в ефективността на магнитните филтри се споделя като ефект дори сред потребителите, които споделят положителни впечатления от действието им в борбата с котленият камък. Фактори като дебит на водата, температура и концентрация на минерали могат да повлияят върху ефективността на магнитното поле. Тази променливост означава, че ефективността може да е различна във всеки обект, в който са монтирани.
Основното прилагане на филтрите за омекотяване на вода с магнити се фокусира над предпазване от нови наслагвания от котлен камък. Този тип филтри са по-малко ефективни за разграждане на съществуващи отлагания особено, когато са в големи количества.
Ефективността на магнитните филтри може да зависи силно от специфичните условия във водопроводната система на конкретния обект. Например, ако дебитът на водата е малък и е твърде бавен или твърде бърз, магнитното поле може да забави процеса на минерална кристализация. Аплитудите в температурата също се отразяват на работата на филтрите от този тип. Магнитните омекотители не се препоръчват за системи с акумулиране на вода, в които се получава задържане, защото третираната вода е омекотена за не повече от 72 часа. След този период трябва да се филтрира наново. Магнитната индукция също оказва влияние върху ефективността на филтрите.
Действието на омекотители с магнити може да предизвика извличане на желязо и натрупване на железни частици по самият филтър и по вътрешността на тръбите. Важно е да се предвиди начин за почистване на тези наслагвания, като изходен клапан.
Магнитните омекотители притежават редица качества, които привличат интереса на все повече потребители в частния и производствения сектор, които търсят природосъобразни и рентабилни решения в борбата с котления камък.
Не пропускайте да проучите дали тези уникални продукти са вашия отговор за дълготрайно справяне с варовитата вода или намерете друг вид устройство против котлен камък цена.
Благодарност изказваме на Севън сийдс, че ни достави трези страхотни пластмасови огради за градината, както и страхотни пластмасови паркинг елементи и здрави керамични тухли за зид от Мирково, да не забравим и качествени тротоарни ефектни бетонови плочки за офиса.
Благодарности и за свежия и доста израелски професионален полиетилен за оранжерии.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841