Какво е котлен камък - образуване и борба с него
Новини - Как се прави |
Какво е това котлен камък и как се образува, за да стигне до нашите чешми? Как да спредпазим чрез използване на уред против котлен камък или филтър за варовита вода? Това са въпроси, на които ще се опитаме да отговорим чрез малко полезна информация.
Но преди да стигнем до котленият камък нека разясним малко факти за варовика.
Варовикът е седиментна скала, която притежава уникални характеристики и оформя едни от най-впечатляващите природни забележителности в света, като Памуккале в Турция, Крушенските водопади в нашата страна и много други. Тази бяла седиментна скала се състои основно от кристализирана форма на калциев карбонат, наричана „калцит“ съчетан с различни по количество и вид примеси от минерали, черупки и остатъци на морски организми. Формира се под вода, затова най-богатите запаси от варовик по света се намират в територии, които в миналото са били морско дъно.
Като всяка седиментна скала, съставът и характеристиките на варовика се влияят от различни фактори, като процент примеси, атмосферни условия, произход на съставните елементи и т. н. Например, съществува варовик, който има предимно органичен произход и е изграден от скелетни останки и черупки. Хемогенния варовик е скала утаена по химичен път чрез натрупване и уплътняване на калциев карбонат в продължение на милиони години.
Какви са основните характеристики на варовика?
Този вид седиментна скала има светъл цвят. Структурата му е пореста и зърнеста, благодарение на начина, по който се образува чрез слепване на черупки, кости и т. н.. Натрупването на черупки от морски организми създава условия за кристализиране на минерали между тях.
Варовикът е разпространен по цял свят. Познат е на човечеството от хилядолетия и се е използвал и използва на практика във всички сфери в живота на човек. Тази уникална скала е в основата на изграждане на безброй много световно известни архитектурни забележителности, издигнати преди хиляди години, като Египетските пирамиди, Колизеума и много други.
Варовикът позволява лесна обработка и притежава редица качества в строителството, които го превръщат в основен изграждащ елемент за външни и вътрешни проекти.
Сред особеностите на варовика трябва да споменем неговата уязвимост на киселинност. Структури изградени предимно от варовик се увреждат от неблагоприятни условия, като киселинни дъждове, ако повърхностите не са обработени с предпазен слой.
Макар и бавно, варовикът се разтваря във вода. Интересен факт за този вид седиментна скала е, че по-високата температура намалява неговата водоразтворимост. Всъщност, загряването на водата има ключова роля в превръщането му в котлен камък.
Какви са различните приложения на варовика в живота ни днес?
Използва се в строителството и интериорния дизайн
Варовикът е широко разпространен и достъпен като цена. Обработва се лесно, подходящ е за рязане, оформяне и т. н. Поради начинът, по който се формира и произходът му, наличието на различни примеси допринасят за впечатляващи вариации на цветове и форми, които се използват в интериорния дизайн, ландшафти и други.
Важно е да се има предвид, че варовикът, както всеки естествен камък, изисква специална обработка и поддръжка. Например, кухненски плотове изработени от варовик трябва да се обработват редовно, за да се избегнат появите на петна поради порестата му структура, пукнатини и т. н. Не трябва да бъде в контакт с препарати с висока киселинност и не понася добре твърде високи температури.
Осигурява големи ползи във фермерството – в земеделието и животновъдството
Различни форми на варовика, например креда осигуряват жизненоважни минерали за организмите на животните, особено калций и магнезий като се добавят в храната.. Добавки с варовик се използват широко в птицеферми за подобряване на здравето на птиците и качеството на яйцата.
Варовикът се използва и като подобрител на почвата. При загряването на този тип скала се освобождава въглероден оксид, който подобрява плодородието на почвата. Използва се и за нормализиране на киселинността на по-кисели почви благодарение на неговата алкалност.
Това са само част от ползите от варовика в модерния живот на хората днес.
Защо котленият камък не се радва на подобна „слава“ и се търсят решения за ефективното му премахване от тръбите и електроуредите?
Котленият камък представлява бял слой подобен на тебешир, който се отлага на всякакви повърхности изложени на „твърда вода“. Твърда вода е вода с високо съдържание на минерали, особено на магнезий и калций. Наличието на твърда вода се определя от географския район и геоложкото разнообразие в териториите, от които се добива водата. Наличието на варовик има силно влияние върху твърдостта на водата.
Как попада във водопреносната мрежа?
Пътят на водата от извора до населените места преминава през досег с много елементи. Подпочвените води често съдържат минерали от различни земни слоеве, включително от варовик. Той се разтваря във водата и попада в състава й като минерали магнезий и калций. Когато твърдата вода е изложена на висока температура – обикновено над 50С градуса, се предизвикват процеси на отлагане на варовик, тоест котлен камък по стените на тръбите и електроуредите, особено тези, които работят с топла вода. Минералите на практика кристализират и образуват слой подобен на тебешир и креда, който се увеличава с увеличаване на количеството протичаща твърда вода в тръбите. Калциевите йони в твърдата вода се комбинират с карбонатните йони при нагряване и изпаряване на водата и кристализират във формата на добре познатите упорити белезникави отлагания- котлен камък.
Защо котленият камък е проблем?
Отлаганията от котлен камък могат да предизвикат запушване на тръби и части на електроуреди. Уязвими са всички уреди работещи с вода, като загряващи кани, съдомиялни, перални, кафемашини, бойлери и други. Най-податливи на повреди са уредите работещи с топла вода, защото повишената температура забързва процеса по формиране на котлен камък.
Дори, в случаите, в които не се стига до неизправност на уреда, наличието на котлен камък затормозява работата му и силно намалява неговата ефективност. Често този процес води до нарастване на сметките за ток, защото уредът работи повече, за да завърши действието.
Отлаганията от котлен камък се оформят навсякъде, където попадне твърда вода. Най-често първите места, на които се забелязват са повърхности и батерии в банята и кухнята поради по-големите количества вода, които се използват и високата температура.
Котленият камък не е лесен за премахване. В зависимост от типа повърхност се използват различни специализирани препарати, които разтварят варовика. Премахването му от плочки, тоалетни гърнета, батерии и т. н. изисква време и усилия. Борбата с котленият камък изисква постоянство, защото щом има наличие на твърда вода, има и отлагания. Колкото по-стари са наслагванията, толкова по-трудно се премахват.
От какво зависи колко бързо и какво количество котлен камък може да се натрупа?
Определящите фактори са минералният състав на водата, температурата и количествата, които се използват.
Съществуват много различни начини за борба с котленият камък.
Например, използват се комбинации от химически препарати за третиране на водата и омекотяването й, както и за премахване на петната.
Прилагат се и природосъобразни подходи с продукти, които има във всеки дом, като третиране с оцет, сода за хляб, лимонов сок и други подобни.
Един от най-ефективните подходи за справяне с този проблем е монтиране на специални системи за омекотяване на водата и система за пречистване на вода от варовик Медиагон. Прилагат се и филтри, които обаче често отнемат значителна част от минералния състав на водата и намаляват качествата й като източник на тези минерали за човешкото здраве.
Съвременните системи за омекотяване на водата осигуряват ефективно предпазване на тръбите и електроуредите и дори разграждат стари образувания. Създава се предпазен слой, който не позволява да се оформят нови кристали в тръбите без да се отнема от минералният състав на водата.
Котленият камък сам по себе си не предизвиква опасност за човешкото здраве. Косвено обаче, натрупванията създават благоприятна среда за развитие на бактерията Легионела, която е опасна за организмите. Твърдата вода може да предизвика кожни проблеми, особено при малки деца и хора с чувствителна кожа.
Твърдата вода често има специфичен вкус, който не е приятен за пиене. Най-подходящото решение за подобряване на качеството на водата и вкусовите й характеристики е използване на филтри, които пречистват структурата й и осигуряват най-добрия вкус и свежест директно от мивките и душовете.
Благодарности на Севън сийдс, че ни доставиха устройство против котлен камък и ръжда Медиагон за тези страхотни пластмасови оградки за градина, както и нови пластмасови паркинг елементи, да не забравим и качествени тротоарни качествени бетонови плочки за офиса и уникалните филтри за варовита питейна вода.
Благодарности и за свежия и доста израелски професионален издръжлив полиетилен за оранжерии и якия ограничител за райграс с ниска цена
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841