Почистване на котлен камък от кафемашина

Новини - Как се прави |
За почитателите на кафето няма думи, които да опишат удоволствието от прясно приготвено горещо кафе със силен аромат и изкушаващ вкус за перфектното начало на деня или споделено следобедно удоволствие с приятели и колеги. Любимата напитка е различна за всеки – някои предпочитат силното кафе еспресо, докато за други няма по-завладяващ вкус от този на капучиното. Кафемашините са най-добрия помощник на почитателите на кафето за приготвяне на прясно горещо кафе в уюта на дома или в офиса по всяко време на деня.
Както всички други електроуреди, кафемашините се предлагат в различни варианти, на различни цени и с много разнообразни възможност. И както всеки друг електроуред, кафемашините се нуждаят от редовна поддръжка, за да работят оптимално, икономично и дълготрайно, а и не на последно място да поддържат вкуса и аромата на кафето на желаното от вас ниво.
Поддръжката на кафемашините включва правилно използване на уреда според указанията на производителя, преглед и подмяна на разхлабени или повредени части и регулярно почистване от замърсявания и котлен камък.
Защо редовното почистване на кафемашината е изключително важно?
Всеки уред, който обработва продукти, които се консумират трябва да се поддържа в изрядна чистота, за да се намали риска от замърсявания и поява на бактерии, гъбични заболявания и вируси, които да попаднат в човешкия организъм. Това се отнася с още по-голяма тежест за уредите, работещи с вода, защото водата е естествена среда за развитие на всякакви микроорганизми. Когато тези условия се комбинират с остатъци от органични продукти, като храни, кафе и други, рискът от поява на вредни замърсявания нараства още повече. Друга важна особеност при поддръжката на уреди работещи с вода е наличието на котлен камък особено в райони с твърда варовита вода (там са нужни средства за пречистване на варовита вода). Натрупванията от варовик по кафемашината намаляват нейната ефективност, променят вкуса и качеството на кафето и поради порестата им структура създават опасност от колонизиране на бактерии. Рискът от поява на мухъл също поставя редовното почистване на кафемашината като приоритет, за да се избегне изпускане на токсини от образувани гъбични замърсявания. Киселинността на кафето не е фактор, който спомага за предпазване от мухъл, защото гъбичните образувания могат да виреят дори в кисела среда.
Колко често и как да почистваме кафемашината?
Почистването играе важна роля в поддръжката на кафемашината. Редовното почистване спомага за ефективно предпазване от поява на вредни замърсявания, подобрява работата и удължава живота на уреда.
Кафемашините са комплексни уреди, които се състоят от различни на брой елементи в зависимост от техния клас, възможности и функции. Ако идеята за подробно ежедневно чистене на всеки елемент от кафемашината ви звучи стряскащо, ще ви споделим най-често практикуваните подходи за поддържане на хигиената на уреда с минимални усилия и време.
Почистването на кафеварките и кафемашините може да се раздели на:
- Ежедневно почистване на машината за кафе
- Основно почистване на вашия кафе автомат и неговия резервоар за вода
- Почистване от котлен камък или предотвратяване на появата му с устройства като Медиагон.
Ежедневното почистване се състои в измиване на каната за вода или резервоара за вода след всяка употреба. Използват се вода и разтворено веро и мека гъба. Каната трябва да се изплакне няколко пъти преди да се постави на мястото си в кафемашината. За изпълнението на тази стъпка не са нужни никакви специални препарати или подходи. Ако нямате възможност да правите това всекидневно, опитайте поне веднъж в седмицата. Чистотата силно се отразява на дългосрочната поддръжка на кафемашините и поддържа вкуса на кафето на добро ниво.
Дълбокото основно почистване се изразява в подробно почистване на различните елементи на кафемашината. По-модерните модели кафемашини имат вградена програма за почистване и инструкции за изпълнението й осигурени от производителя. Идеята на този тип промиване е да се използва подходящ препарат разреден с вода, който да разтвори и премахне остатъците от кафе и други замърсявания. На пазара се предлага голямо разнообразие от препарати, които могат да се използват, за да се гарантира едновременно подробно почистване и предпазване на частите на кафемашината от повреди вследствие на силни химикали.
Всеки уред има описани стъпки за почистване в указанията за употреба. Най-общите препоръки включват наливане на разтвор с препарат и вода в кафемашината и стартиране на функция за правене на кафе без да се поставят кафе или други продукти. След завършване на цикъла се извършват няколко изплаквания с чиста вода, за да се отстранят всички остатъци от препарат. Ако кафемашината има вграден цикъл за самопочистване, използвайте тази функция.
Колко често трябва да се извършва основното почистване?
Препоръчва се да се извършва на всеки 3 до 6 месеца или след приготвяне на около 250 кафета. Тези препоръки са относителни и зависят от много други фактори, като честота на употреба, качество на вода, твърдост на водата и други.
Почистване от котлен камък е различно от дълбокото почистване. На практика могат да се съчетаят и допълват, но трябва да се имат предвид разликите в търсените резултати. Котленият камък представлява отлагания от варовик по различните елементи на кафемашината, които са в контакт с вода. Образуването му се дължи на високо съдържание на варовик, който при висока температура кристализира. Кафемашините създават подходяща среда за образуване на котлен камък, защото работят с топла и гореща вода и често остава застояла вода в уреда. Този ефект може да се избегне ако кафемашината работи с вода пречистена с уред против котлен камък Медиагон.
Как се разпознават отлаганията от котлен камък в кафемашината?
В най-ранните фази на образуване на натрупванията, те са безцветни и трудно могат да се забележат. С увеличаване на наслагванията се образуват белезникави петна по различни части на кафемашината с досег до вода. Котленият камък изглежда като замърсяване, но всъщност не може да се почисти с популярните препарати за измиване и дезинфекция.
Натрупаният варовик може да предизвика различни проблеми във функционирането на уреда и дори води до рискове за човешкото здраве. Голямото количество котлен камък променя и вкуса и мириса на кафето. Натрупванията намаляват ефективността на кафемашината отслабват струята за наливане, намаляват температурата за приготвяне на кафе и става доста трудно да се наливат горещи напитки, увеличава се консумацията на електричество, за да работят правилно и други. Не рядко се стига и до запушвания и повреди, които налагат ремонт и подмяна на кафемашината в следствие на котленият камък.
Как се извършва почистване от котлен камък?
Най-добрия метод разбира се е превенцията. Използване на филтри за варовита вода, филтри за омекотяване на водата, магнитен филтър за варовита вода или високоефективните системи на Медиагон Швейцария. Но в повечето случаи тези методи са доста скъпи….
Използвайте специализирани химични препарати с ниско рН с/у котления камък в кафемашината.
Варовикът се разтваря от досег с киселини. Използват се различни препарати с киселинност, които се поставят в кафемашината спазвайки точни указания за употреба и уредът се промива с разтвора.
Не рядко се използват и домашно приготвени разтвори
Има различни рецепти за приготвяне на разтвори с безопасни продукти с киселинност, които всеки има в своя дом. Препоръките за използване на оцет в кафемашината са спорни. Мнозина използват бял оцет за разтваряне на котленият камък, но се срещат и мнения, които препоръчват да се избягва употребата на оцет за този тип уреди. Лимонтозу е сред най-често използваните домашни продукти за отстраняване на котлен камък. Сред най-популярните рецепти е 30 гр. лимонтозу разтворени в 1 л вода. Важна особеност на всички препарати и разтвори използвани за премахване на котлен камък е да се оставят да подействат за поне 40 мин до 1ч. Ако изплакнете уреда веднага след промиване с разтвор няма да бъде ефективен.
Добре е при промивките да премахнете фините цедки на уреда, за да не се запушат от разградения котлен камък.
Както вече споменахме може да използвате и превенция като монтирате филтри и омекотители за вода
Наличието на котлен камък зависи изцяло от качеството и твърдостта на водата, която използвате. Препоръчва се да избягвате чешмяната вода директно от водопровода и да наливате само филтрирана вода. Модерните швейцарски филтри за омекотяване на водата ще ви помогнат да намалите рискът от поява на котлен камък до минимум. Съществуват продукти, които се монтират лесно и бързо и въздействат на водата по екологичен начин, така че да получавате прясна, чиста и омекотена вода от всички мивки и душове в дома.
Правилната грижа за кафемашината ще ви осигури перфектното кафе винаги, когато искате и така, както го харесвате. Постоянството в изпълнение на стъпките по почистване и предпазване от котлен камък на практика намалява времето и усилията нужни за поддръжка. Ефективната работа на уреда и редовните грижи за правилното му функциониране удължават периода на експлоатация и ще ви спестят разходи за ток, ремонти и подмяна, а не на последно място ще запазят вкуса и аромата на любимата ви сутрешна напитка.
Благодарности на Севън сийдс, че ни доставиха устройство против котлен камък и ръжда Медиагон за тези страхотни пластмасови декотаривни огради за градина, както и новите пластмасови паркинг елементи, да не забравим и качествени тротоарни качествени бетонови плочки за офиса и уникалните филтри за варовита питейна вода.
Благодарности и за свежия и доста израелски професионален полиетилен за оранжерия и якия ограничител за райграс трева с ниска цена
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
