Почистване на котлен камък от мивка
Новини - Как се прави |
Мивката е едно от първите места, на които се забелязват отлаганията от котлен камък – сигурен признак, че водата, която използвате е варовита. Неприятните петна в началото наподобяват следи от тебешир, но ако не се почистват редовно с подходящи препарати, количеството котлен камък се увеличава с всеки досег с твърдата вода и замърсяванията стават все по-трудни за премахване. Варовикът се отлага както върху гладки повърхности, така и върху грапавини и процепи. Ранен признак на появата на котлен камък е влошения вид на батерията на мивката, която губи своята лъскавина. Гладките елементи на мивките също изглеждат занемарени ако петната от варовик не се почистват често.
Защо се образува котлен камък?
Появата му не зависи от вас или от количеството вода, което потребявате. Котленият камък представлява кристализиран варовик, който се съдържа във водата, която получавате от водопреносната мрежа. Появява се в резултат на няколко фактори. Водата съдържа високо количество минерали, като магнезий и калций, които кристализират особено при по-висока температура. Отложеният варовик е в малки количества и в началото едвам се забелязва. Проблемите свързани с котленият камък се дължат на продължително натрупване на варовик, който постепенно образува слой върху повърхността, както и запушвания в тръби и уреди и предизвиква повреди. Котленият камък върху мивки често се счита за козметичен проблем, но е желателно да не се подценява, защото захабява повърхностите и влошава техния вид. Най-доброто средство за превенция с/у този вид проблеми е използването на професионални филтри за варовита вода или система против котлен камък.
Как се почиства котлен камък от мивки?
Най-ефективните средства за премахване на котлен камък са препаратите, които съдържат киселина. На пазара се предлага невероятно разнообразие от продукти, които бързо и успешно премахват дори най-упоритите петна.
Кои фактори определят кой продукт е най-подходящ?
Важен фактор при изборът на препарат срещу котлен камък е съобразяването с особеностите на материала, от който е изработена мивката и елементите й. Порцелановите мивки се третират с определени препарати, които може да не са подходящи за мивки от метал. Предлагат се продукти за универсална употреба, които се считат за безопасни за различни видове повърхности в банята и кухнята. Преди да подходите към обработка на засегнатите участъци, използвайте малко количество от продукта за тест, за да се уверите, че няма да нарушите повърхностния слой на мивката.
Друг важен фактор при изборът на продукт е личното отношение и предпочитания при използване на химикали. Ако се притеснявате от прилагане на препарати в банята и кухнята поради изпарения и отлагания в средата, проучете кои домашно приготвени рецепти за разтвори може да използвате. Разнообразието е много голямо, а продуктите са изключително достъпни и безопасни. Например, дори само разтвор на лимонов сок с вода може да се нанесе върху петната от котлен камък, за да ги разгради и да улесни изтъркването им. Ако добавите други продукти, като препарат за съдове, разтворът ще се превърне в още по-ефективно средство за почистване не само на котлен камък, но и на други замърсявания по повърхностите.
Премахването на котлен камък изисква време, постоянство, търпение и правилен подход. УСпешното почистване започва с нанасяне от разтвора върху участъците, които ще почиствате. Нужно е да се изчака определено време. Периодът на изчакване зависи от количеството натрупвания. Ако се борите със стари втвърдени наслагвания може да се наложи да изчакате и цяла нощ преди да подходите към изтъркване на размекнатият варовик.
Почистването на обработените петна най-често се извършва на ръка с четка. Твърдостта на четката трябва да се съобрази с устойчивостта на материалите, от които е изработена мивката. Прилага се умерено количество сила и натиск за премахване на петната, след което повърхностите се изплакват обилно с вода. Интересен трик за предпазване от образуване на нови отлагания е да се подсушава мивката след всяко намокряне.
Батериите на мивката най-често се почистват със същият препарат както и останалите части. Може да се използва микрофибърна кърпа за полиране на хромираните елементи.
Появата на петна от котлен камък определено влошава вида на всяка повърхност, но всъщност това е най-малко важната причина за нуждата от почистването му. Порестата структура на варовика създава благоприятна среда за бактерии и гъбички. Често в обилните отлагания от котлен камък колонизират опасни бактерии, като Легионела. Те процъфтяват в условията на органични отпадъци и порестата среда на котленият камък. Негативните ефекти, които предизвикват включват неприятна миризма и дори проява на заболявания като пневмония.
Наличието на твърда вода не зависи от нас, а се определя от геоложката структура на средата, от която се добива водата. Варовиковите скали са източник на увеличен запас от минерали във водата.
Благодарение на непрекъснатите проучвания върху методи и технологии за омекотяване на водата вече е възможно да се постигне страхотен контрол над качеството на водата преди тя да достигне до мивките и душовете. За сега се използват няколко мнного ефективни подхода за решаване на този проблем, но се очаква в бъдеще да се появят дори още по-надеждни решения с голяма ефективност и без нужда от поддръжка и подновяване на соли и консумативи.
Уредите и системите, които се предлагат най-често използват обратна осмоза или йонообменна смола. Използват се и филтри с магнити. Всички тези продукти осигуряват нужното омекотяване на водата, но изискват поддръжка и допълнителни разходи за подновяване. Монтирането на някои от уредите също е сложен процес, което се превръща в предизвикателство за по-широкото им приложение. Друг фактор, който се счита за слабост на този тип продукти е отнемането на минералите от състава на водата. Този процес отнема от положителните свойства на водата да бъде източник на минерали за организмите.
Разработването на филтри и системи непрекъснато се развива и се внедряват нови технологии за по-екологични продукти, които действат ефективно с минимална или никаква поддръжка. Филтри за омекотяване на вода работещи със статични полета действат ефективно за предпазване от натрупване на нови отлагания и успешно разграждат вече образувани слоеве от котлен камък. Монтирането на подобен уред за пречистване на варовита вода има потенциала да реши в основи проблема с твърдата вода и последствията от нея. Меката вода не създава неприятни замърсявания по мивката и други повърхности. Предпазването от ръжда и котлен камък подпомага грижата за здравето на човек като намалява значително рисковете от поява на бактерии и други опасни замърсявания. Най-добрата новина е, че модерните омекотители за вода могат да се използват много дълго време и ще ви служат в продължение на над 10 години напред.
Благодарности за собствениците на Севън сийдс, че ни доставиха уред против котлен камък и ръжда Медиагон, както и за тези страхотни декоративни огради за градина, както и нови пластмасови паркинг елементи за тревна фуга, да не забравим и качествени тротоарни бетонови плочки за офиса и уникалните филтри за варовита питейна вода.
Благодарности и за свежия и доста израелски професионален полиетилен за оранжерии и якия ограничител за райграс трева с ниска цена и не на последно място за смеските тревни, с които насяхме фоайето в офиса.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841