Почистване на котлен камък от бебешки стерилизатор за шишета
Новини - Как се прави |
Бебешките електрически стерилизатори за шишета трябва да работят оптимално, за да има полза от тях. Редовното детайлно почистване на този тип уреди се препоръчва на всеки две седмици, но не винаги е достатъчно за ефективното отстраняване на всички замърсявания. Твърдата вода често предизвиква отлагане на варовик и натрупване на котлен камък по повърхността, която нагрява водата. Високата температура на нагряващата плоча значително ускорява процесът на натрупване на котлен камък и създава условия за образуване на белезникави наслагвания, които значително затрудняват работата на уреда и понижават температурата на загряване на водата. От там и стерилизирането не е толкова ефективно. Един от най-ефективните методи за спиране на този проблем е използването на изворна вода или минерална вода с ниска минерализация. Това за съжаление е доста скъп вариан, защото уреда се използва често през деня и повишава разхода за вода. Другия вариант е монтиране на устройство против образуване на котлен камък като Медиагон например или други видове филтри за вода в къща и апартамент.
Водата от чешмите е източник на минерали. Твърдата вода съдържа завишено количество от минералите калций и магнезий, които чрез високата температура на бебешките стерилизатори за шишета се калцират и образуват котления камък.
Наличието на варовита вода зависи изцяло от геоложките особености на района, от който се добива водата, захранваща вашия водопровод. Твърдата варовита вода най-често се среща при добив на вода от райони с голямо количество варовикови скали, които са водоразтворими.
Варовитата вода създава редица проблеми не само за различните модели бебешки стерилизатори за шишета, но и за водопровода и електроуредите поради наслагванията, които образува при висока температура и изпаряване.
Котленият камък се натрупва постепенно и непрекъснато и се забелязва във формата на петна наподобяващи следи от тебешир или след време като налепи с немалка дебелина. Новообразуваните наслагвания са сравнително лесни за премахване. Колкото повече време минава обаче, отлаганият варовик се увеличава и втвърдява. Отстраняването му се превръща в по-голямо предизвикателство. Старите отлагания от котлен камък захабяват повърхностите и могат да предизвикат запушвания на различни части от тръбите и уредите, намаляват ефективността на бойлери, перални, съдомиялни машини и споменатия по-горе електрически стерилизатор за бебешки шишета.
Как се премахва котленият камък от бебешки стерилизатор за шишета?
Съществуват различни подходи за справяне с наслагванията от котлен камък в резервоарите за вода на стерилизаторите за шишета бебешки.
Най-подходящият метод зависи от случая – какви са повърхностите или уредите, колко уязвими са от повреди при контакт със силни препарати и т. н. Основният принцип, който се следва е да се използват разтвори с киселини.
Варовикът е силно неустойчив на киселини и при контакт с тези вещества омеква и се разгражда. Киселините обаче могат да повредят и някои повърхности и уреди, които трябва да се почистят от варовика, например плотове от мрамор и друг естествен камък и т. н.
При бебешки стерилизатор за шишета третирането срещу котлен камък може да бъде различно от основното почистване на уреда, но двете стъпки обикновено се прилагат едновременно. След почистване на стерилизатора се приготвя разтвор с киселина, който ще се справи с варовика. Всеки уред има особености и препоръки от производителя, затова преди да се подходи към почистване, трябва да се уверите, че спазвате всички указания, за да избегнете повреда на стерилизатора електрически за бебешки шишета.
Възможно е да се използват специализирани продукти срещу котлен камък или домашно приготвени разтвори. Когато сте решили да се избягва прилагане на препарати с химикали, което е важно при тези важни за бебетата уреди, най-практичното решение е да се приготви лесен разтвор с киселина.
Продуктите, които са нужни са бял оцет или лимонена киселина и вода, по възможност дестилирана. Прилагат се различни рецепти, в които се посочват съотношенията между киселината и водата. Сред най-популярните разтвори са смесване на 1 част бял оцет към 2 части вода. Друга рецепта препоръчва да се разтворят 10 грама лимонена киселина в 200 мл вода. За съжаление тези домашни разтвори са силно ароматни и не винаги са препоръчителни кагато бебетата са у дома.
Приготвеният разтвор се излива в мясттото за зареждане на празния стерилизатор. Уредът се включва да работи по нормален начин без затворен капак. Загрява се в продължение на няколко минути, след което се изключва и се оставя да престои поне 30 минути. Разтворът се излива и уредът се изплаква обилно. Задължително трябва да се стартира нов почистващ цикъл с чиста вода с всички части, решетки и кошници поставени на мястото им в уреда и със затворен капак. По този начин се гарантира пълното отстраняване на разтвора и на разградения котлен камък от вашия електрически бебешки стерилизатор за шишенца.
Честотата на пълно почистване на стерилизатора зависи от качеството и състава на водата. Препоръчва се да се извършва поне веднъж на две седмици, но при силно варовита вода може да се наложи и по-често третиране. Редовното премахване на котления камък от стерилизатора спомага за безупречната му работа и значително намалява риска от повреди или недостатъчно добре стерилизирани шишета.
Омекотяването на водата е друго решение в борбата с твърдата вода, което осигурява по-дълготрайни резултати и минимални усилия за поддръжка на уредите. Прилагат се много различни методи за омекотяване на водата. Например, могат да се добавят разтвори, които да неутрализират твърдостта на водата. Монтират се системи и филтри за вода, които действат на различни принципи и спомагат за ефективното омекотяване на водата още преди да достигне до уредите.
Всеки уред има своите предимства и недостатъци свързани с монтажа, поддръжката и ефективността на омекотяване на водата в дългосрочен план.
Сред популярните решения са инсталиране на система обратна осмоза както и филтър с йонообменна смола. Тези уреди се предлагат в различни варианти и се използват както от частни клиенти в апартаменти, къщи и офиси, така и за омекотяване на вода в по-голям мащаб в ресторанти, хотели, фабрики, оранжерии и други. Монтирането се съобразява с необходимите условия за работа на филтрите – например, върху тръби за студена или топла вода и много други. Най-често се извършва от специалисти. Поддръжката на филтрите зависи от препоръките на производителя. При системите за обратна осмоза например се налага регулярно промиване на системата. Филтрите с йоннобменна смола изискват добавяне на соли, за да работят ефективно.
На пазара се предлагат и иновативни решения за пречистване на варовита вода с Медиагон, които придобиват все по-голяма популярност благодарение на голямата си ефективност и лесен монтаж и поддръжка. Швейцарски уред с патентована формула например осигурява пречистване на водата без да предизвиква извличане на ценни минерали от състава й.
Структурата й също се подобрява и след обработване със статичните полета в уреда се връща към най-чистата си форма. За радост на всички потребители, които търсят възможно най-лесното решение с/у варовитата вода, уредът от ново поколение се монтира чрез поставяне върху външната страна на тръбата с минимални усилия.
Не изисква поддръжка и захранване, което на практика гарантира удоволствието от използване на чиста вода без допълнителни вложения и разходи. Уредът има способностите и да разгражда стари наслагвания от котлен камък в тръбите като ги превръща в безопасен отпадък.
Почистването на бебешки електрически стерилизатор за шишета от котлен камък и поддръжката на всякакви други уреди работещи с вода, като бойлери, перални, електрически кани за вода, съдомиялни, кафемашини и други, се улеснява значително след пречистване на вода от варовик. Още през първите месеци ще се забележи силно намаляване на замърсяванията. Уредите ще работят на пълни обороти, а повредите от котлен камък ще останат само неприятен спомен от миналото.
Благодарности на колегите ни от Норвегия (те си знаят кои са) и на Севън Сийдс за свежия и доста качествен ограничител за трева райграс и за смеските тревни качествени, с които насяхме фоайето в офиса и страхотните каучукови плочи с различните цветове и размери и за уникалната градинска декоративна ограда за цветя.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална революция.