Почистване на котлен камък с лимонена киселина
Новини - Как се прави |
Случвало ли ви се е да усетите внезапно дразнене в гърлото, очите и носа когато използвате различни силни препарати за почистване? Дори слабите странични реакции предизвикани от разтвори с хлор, белина и други са сигурен признак, че използваните препарати могат сериозно да увредят здравето на човек. За щастие химичните препарати не са единственото решение за ефективно почистване и дезинфекция и всъщност лесно могат да се заменят с напълно безопасни разтвори, които всеки може да си приготви вкъщи с достъпни продукти.
Лимонената киселина е изключително ценен дар от природата, който има широко приложение за най-различни цели. Тази естествената киселина се съдържа в плодове, като лимони, ананас и други. Прясно изцеден лимонов сок се използва за почистване и освежаване на различни повърхности. Ефективността му се дължи именно на лимонената киселина, която успешно разгражда петна, действа избелващо на текстил и други материи и има противобактериални и противогъбични способности. Лимонената киселина е напълно безопасна за консумиране и се използва в сладкарството и кулинарията за подправяне на специалитети. Има и консервиращи способности, които я превръщат в ценен продукт за консервиране на различни продукти и туршии.
Лимонената киселина може да се получи от прясно изцедени лимони или да се закупи в кристализирана форма. Като достъпност и цена лимонената киселина е един от най-изгодните и лесни за намиране продукти с широка употреба, който се използва дори за отстраняване на специфични петна, като тези от котлен камък (хората, които живеят в райони на България със силно варовита вода знаят добре какво е това, особено ако не разполагат с качествен филтър за вода за къща, филтър против котлен камък или система за пречистване на вода варовита).
Котленият камък се образува вследствие от използване на твърда вода. Твърдата вода се отличава с високо съдържание на определени минерали, като калций и магнезий, които се отделят във водата при наличие на варовикови скали от регионите, от които се добива. Твърдостта на водата в голяма степен е предопределена от геоложкото разнообразие на източника на водата. Наличието на варовик във водата само по себе си не оказва съществено влияние върху качеството на водата. Негативите от твърдата вода се дължат на образуване на котлен камък. Този процес се случва при определени условия, като висока температура, които предизвикват процеси с минералите и кристализират варовика.
Как изглежда котленият камък?
В зависимост от това дали петната са пресни или наслагванията са се образували в продължение на много време, котления камък може да се прояви като белезникави следи от тебешир или да наподобява белезникави натрупвания по повърхностите. На практика кристализиралия варовик се отделя върху всякакви материали – от гладки повърхности, като тоалетно гърне и порцелан на мивката, до дървени повърхности, пластмасови, железни елементи и съдове и много други.
Защо котленият камък е проблем?
Кристализиралият варовик е скала. Всеки досег на повърхностите с твърда вода постепенно увеличава количеството натрупвания от котлен камък ако не се почиства редовно. Образува се слой, който затруднява работата на уреди, като перални, бойлери, кафемашини, кани за вода и други. Не рядко котления камък предизвиква запушвания и повреди в тръби и всякакви уреди работещи с вода. Променя вкуса на водата и влошава качеството й.
Лимонената киселина в борбата с котленият камък
Варовикът е мека и пореста скала, която е силно уязвима при досег с киселина. Киселините разтварят котления камък и позволяват лесното отстраняване на натрупаните наслагвания. Важно е да се познават добре особеностите на варовика, за да се прецени какви препарати да се използват за почистването на петната. Препоръчват се специализирани разтвори, които са специално създадени за обработка на засегнатите съдове и повърхности от образувани наслагвания от котлен камък. Предлага се голямо разнообразие от почистващи продукти на пазара, които обещават страхотни резултати в почистване от натрупан варовик. Освен тези препарати могат да се използват и домашно приготвени разтвори, които също ефективно се справят с варовика, но не съдържат силни химични вещества. Разтворите съдържащи лимонена киселина са страхотно решение за обработка на повърхности и части с петна от котлен камък.
Кои са предимствата и недостатъците на разтворите с лимонена киселина за почистване на котлен камък?
Предимствата:
Най-голямото предимство на лимонената киселина е, че тя е безопасна за употреба. Не замърсява околната среда и може да се използва многократно и в различни помещения в дома, включително в банята и кухнята.
Лимонената киселина разгражда котления камък особено ако се остави да подейства достатъчно дълго време. Използва се най-ефективно върху новообразувани петна от варовик.
Използва се върху много различни повърхности и материали.
Лимонената киселина е достъпна и изгодна.
Недостатъците:
Лимонената киселина е сравнително слабо вещество. Действа ефективно срещу нови петна от котлен камък, но упоритите наслагвания образувани в продължение на години може да се окажат предизвикателство за разтворите с лимонена киселина.
Нуждае се от време, за да действа ефективно. В повечето случаи се препоръчва да се напръскат повърхностите и да се оставят с разтвора в продължение на часове или дори през цялата нощ.
Лимонената киселина не се препоръчва за почистване на определени материали и повърхности. Например, не използвайте разтвори с киселина върху плотове и настилки от естествен камък, в това число гранит, мрамор и т. н. Не третирайте с разтворите фугите на плочките, защото те също са уязвими на повреда от киселината. Подовете от естествено дърво също не бива да се почистват с продукти съдържащи киселини.
Най-лесният начин за приложение на лимонената киселина е като се разтвори в гореща вода. В зависимост от предназначението се определя концентрацията. Почистване на уреди като кафемашини и кани се извършва чрез пускане на работен цикъл с приготвеният разтвор вместо вода и изчакване в продължение на поне 30 минути. След третирането уредът се изплаква. Примерна доза за разтвор е 1 супена лъжица от лимонената киселина разтворена в една чаша вода.
Почистването на котлен камък е процес, който няма край и за мнозина може да се превърне в досадно задължение, което лесно се забравя или отлага. Омекотяване на водата е друго решение за дълготрайно справяне с този проблем. Използват се системи и филтри от ново поколение, които третират водата още преди да достигне до уредите и повърхностите и премахват риска от образуване на котлен камък. Особено атрактивни и практични са уредите, които се монтират лесно и имат способностите да разграждат стари наслагвания от котлен камък без да се налага включване на допълнителни функции или закупуване на специални допълнения и консумативи. Филтрите, които действат по природосъобразен начин осигуряват най-доброто качество вода за консумиране и употреба без негативи за околната среда и организмите.
Благодарности на колегите ни от Никарагуа (те си знаят кои са) и на Севън Сийдс за свежия и доста практичен ограничител за райграс и за райграс тревни смески, с които насяхме фоайето в офиса и страхотните каучукови плочи с различните цветове и размери и за уникалната градинска декоративна ограда за цветя.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.