Чистене на котлен камък от смесител
Новини - Как се прави |
Мивките често са първото нещо, което привлича погледа в банята или кухнята, особено смесителите. Наличието на петна се забелязва веднага и може да създаде впечатлението, че мивката или душа са замърсени и не се почистват редовно, а на практика да е точно обратното. Не всички петна по смесителите и мивките се дължат на мръсотия и лоша хигиена. Твърдата вода е „виновникът“ за образуването на белезникави следи по различни повърхности в банята и кухнята, които са трудни за почистване и влошават вида на мивки, смесители, душове, плочки, плотове и т. н.
Варовитата вода често се нарича „твърда“ вода поради високото съдържание на разтворените минерали, които образуват варовик, а именно калций и магнезий. Разпознаването на твърдата вода не може да се установи само чрез наблюдаване на прясно налята вода, защото видът й в повечето случаи не се различава от меката вода. Един от най-лесните начини за потвърждение, че водата, която използвате съдържа по-голямо количество варовик е като оставите намокрена повърхност да изсъхне като водата се изпари напълно. Появяват ли се белезникави следи наподобяващи рисунък на тебешир и креда? Подобни петна са сигурен признак, че водата е варовита. Твърдата вода не се влияе от промишлените филтри, които се използват за прочистване на водата във водопреносната мрежа, а за спрявяне с този проблем са ви нужни филтри против котлен камък, различни видове професионални филтри за вода, устройство против котлен камък или уред за пречистване на варовита вода. Съдържанието на минерали зависи от източника, от който се добива водата. Карстовите райони, в които има много варовикови скали традиционно се отличават с твърда вода.
Отлаганията от варовик, т. е. котлен камък се получават при наличие на определени условия, като повишаване на температурата на средата. Образуването на котлен камък е процес, който се случва постоянно при контакт с твърда вода. Натрупванията от варовик в началото са едва забележими, но бързо нарастват с времето особено върху повърхности и елементи, които често са в контакт с твърда вода.
Почистване на петна от котлен камък е по-различно от обикновеното почистване на повърхностите, защото отлаганията на практика са кристализирал варовик, тоест скала. Варовикът е порест и сравнително мек, който се разтваря при досег с киселина. Именно тази особеност подсказва какви са подходящите подходи за премахването на отлаганията. Не се изненадвайте ако упоритите петна от котлен камък остават непокътнати след чистене на смесителя с обикновено препарати. Третирането с подходящи продукти обаче ще ви помогне да се справите с този проблем без използване на прекомерна сила и разходи.
Чистенето на котлен камък от смесител се постига с търпение и използване на продукти с киселина. За мнозина най-лесният начин да се справят бързо с натрупаният варовик е като приложат специализирани препарати, които се предлагат в търговската мрежа, които имат много голям успех в почистването на различни повърхности и елементи. При този подход трябва да се следват много стриктно указанията за употреба, за да се намалят рисковете за средата и здравето на човек от използване на препарати със силни вещества на закрито.
Отлична алтернатива на комерсиалните продукти е прилагане на изпитани домашни съвети за почистване с продукти, които може да намерите навсякъде. Най-често се прилагат лимонов сок, оцет (за препоръчване бял), лимонтозу и други. Използват се още сода за хляб и различни пособия, които имате под ръка, като кърпа за почистване, гъба за миене, четка (може да се използва стара четка за зъби), найлонов плик и други.
Варовикът се разгражда при контакт с киселини, но този процес изисква време. Най-препоръчваните подходи за прилагане на домашни решения е да се използват различни начини за „накисване“ на смесителите в оцет или лимонов сок. Практична идея е да се напои кърпа с разтвор приготвен от равни количества бял оцет и вода и да се постави върху засегнатите участъци в продължение на поне 2 – 3 часа. Ако имате възможност да оставите кърпата през цялата нощ ефектът ще бъде още по-голям. След като измине нужното време отстранете кърпата и с помощта на четка и клечка за зъби отстранете размекнатите петна. Изплакнете смесителя с гореща вода, за да постигнете най-добри резултати.
Освен кърпа може да се използва и найлонов плик. При този метод се налива предварително приготвения разтвор или сока от прясно изцеден лимон. Пликът се „нахлузва“ върху смесителя така, че отговорът да бъде непрекъснато потопен в разтвора. Закрепянето на плика се извършва с връзка или ластик. Изчакайте поне 2 -3 часа и след това използвайте четка, за да отстраните петната. Не забравяйте да изплакнете мивката обилно с вода, по възможност с висока температура.
Образуването на котлен камък всъщност съвсем не е само козметичен проблем. Наслагванията се натрупват на практика навсякъде, където достига варовита вода и могат да предизвикат запушвания и повреди. Почистването на котлен камък спомага за намаляване на риска от подобни неприятни ефекти, но не решава проблема с твърдата вода.
Превенцията е най-добрата защита от негативните ефекти на варовитата вода дългосрочно. Предлагат се продукти, които обещават висока ефективност срещу образуване на отлагания от котлен камък върху третираните повърхности. По-надежден метод обаче е използването на омекотители на вода, които се справят с варовика още преди да е достигнал до мивките и уредите.
Съществува много голямо разнообразие от омекотители за вода. Най-достъпните като цена са различни разтвори, които се добавят за омекотяване, но този метод не е подходящ за потребителите, които не искат да използват химични вещества за третиране на водата. Набавянето на препаратите също оказва ефект върху практичността на този подход.
Монтирането на системи за омекотяване и филтри е страхотно дълготрайно решение на проблемите предизвикани от варовитата вода. Най-популярните системи са тези с обратна осмоза и йонообменна смола. Всеки уред действа по различен начин и има своите предимства и недостатъци. И двете системи изискват допълнителни усилия по поддръжка и добавяне на консумативи. Процесът по инсталиране често налага наемане на специалисти.
Новите технологии вече допринасят за страхотно развитие на уредите и филтрите, които се използват за постигане на вода със страхотно качество с минимални усилия и време. Вече се предлага Швейцарски филтър работещ с патентована технология, който омекотява водата по физичен начин чрез статични полета. Действието на филтъра не позволява отлагането на варовик по стените на тръбите и повърхностите. Наличните натрупвания от котлен камък в тръбите постепенно се разграждат и се превръщат в мек остатък, който се отстранява с едно движение. Филтърът не използва консумативи, не се нуждае от захранване и може да се монтира с лекота в домашни условия.
Благодарности на колегите ни от Нигерия (те си знаят кои са) и на Севън Сийдс за свежия и доста практичен ограничител за трева райграс и за райграс смески тревни, с които насяхме фоайето в офиса и страхотните каучукови плочи с различните цветове и размер и за уникалната градинска декоративна оградка за цветя.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.