Почистване на котлен камък от тоалетно казанче
Новини - Как се прави |
Кои са местата в банята, които почиствате най-старателно за да не се появят неприятни миризми и петна? Тоалетната чиния, душ кабината, бидето, ваната и мивката се използват най-често и затова се замърсяват най-бързо. Освен най-очевидните места за почистване обаче, не трябва да забравяме и други елементи в банята и тоалетната, които често се оказват почти скрит източник на неприятни миризми и дори образуване на опасни болестотворни бактерии. Вътрешността на казанчето се превръща в идеалната повърхност за образуване на отлагания от замърсявания във водата, ръжда, налепи от манган, варовик и котлен камък. Варовитата вода отделя калциеви депозити по страните на казанчето и в различните свързващи елементи и уплътнения на тоалетната. Това е особено ясно изразено в райони на страната, които са с по-твърда вода - Хасково, Русе, Добрич, Ямбол, Разград, Плевен и др. В тези части на България водата съдържа по-голямо количество варовик и ако не се използва филтър за вода варовита или пък система за качествено пречистване на варовик от вода ще се наложи често и трудуемко почистване на повърхности и машини, които работят с водата.
Защо котленият камък трябва да се премахва редовно от всички повърхности и от вътрешността на тоалетното казанче?
Натрупванията от варовик създават редица проблеми. В тръбите и клапите, те предизвикват запушвания. В уреди работещи с топла вода, като бойлери и кани за вода, слоят от котлен камък, който се оформя върху нагревателите затруднява функционирането им води до нарастване на консумираната енергия за загряване. Отлаганията от варовик променят вкуса на водата и захабяват дрехи и тъкани. Друг много важен негативен ефект от котленият камък е потенциалният риск от колонизиране на бактерии, като Легионела. Съществуват бактерии, които се развиват най-добре именно в среда с котлен камък и ръжда. Появата на неприятна миризма от казанчето тоалетно е сигурен знак, че трябва да се почисти основно.
Петната и наслояванията от котлен камък не се поддават на обичайните препарати за почистване, като белина например.
Как да разпознаете кои отлагания са от варовик?
Новообразуваните петна от котлен камък са белезникави и не се виждат при намокряне. Отлаганият с години варовик обаче често придобива кафеникав цвят, особено ако се появи и ръжда.
Как да се справим с котленият камък с минимални усилия и време?
Най-важното условие за успех в ефективното почистване на котлен камък е използването на подходящ продукт. Варовикът е пореста скала, която не е устойчива на киселини (вижте почистване на котлен камък с лимонена киселина). Тази особеност на варовика дава отлична насока към какви продукти трябва да се ориентираме за премахването му. Предлага се огромно разнообразие от разтвори специално предназначени за употреба в банята за третиране на котлен камък. Ако използването на химични препарати не е решение за вас, ориентирайте се към изчистване на натрупания варовик с подходящи природни продукти. Важна особеност при чистенето на казанчето е, че не се препоръчва да се използват твърде силни продукти. Желателно е да не се оставят да действат за дълго, защото меките елементи в казанчето могат да се повредят от киселините.
Подготовката за премахване на котлен камък започва с изпразване на казанчето. За целта трябва да се спре изцяло притокът на вода към казанчето. Най-често се използва лимонена киселина, която се предлага във формата на прах. Налейте кофа с гореща вода от чешмата и я излейте в празното казанче. Добавете една чаша лимонена киселина. Разбъркайте с подходяща четка или друг инструмент. Поставете капакът обратно върху казанчето. Важно е да запомните никога да не смесвате различни химични вещества. Ако в тоалетната чиния има поставено блокче за тоалетна или друг препарат трябва да го премахнете, за да избегнете риска от смесване на вещества при отмиване на казанчето.
Лимонената киселина е изключително ефективно средство в борбата с котленият камък. Продуктът е напълно безопасен за средата и организмите, намира се лесно и се предлага на изгодна цена. След добавянето на лимонената киселина трябва да се изчака поне 1 час, за да подейства. Преместете капакът отново и пуснете казанчето да се оттече. Пуснете достъпът на вода, за да се напълни отново. Изплакнете казанчето още веднъж. При успешно изпълнение на стъпките би трябвало да забележите значително намаляване на петната. Ако по стените на казанчето все още има остатъци от петна, използвайте четка, за да ги отстраните. Лимонената киселина разгражда варовика и той се превръща в лесен за почистване остатък.
Колко често трябва да почиствате казанчето в тоалетната от варовик и наслоявания?
Правилният отговор зависи от характеристиките на водата във вашия район. В случай, че водата е много твърда, тоест съдържа голямо количество минерали, отлаганията ще се образуват в по-големи количества и по-бързо. Препоръчва се да се почиства основно на всеки 3 – 4 месеца. Ако водата не съдържа прекомерно високо количество минерали, основното почистване от котлен камък може да се извършва през 1-2 години.
Борбата с котленият камък на практика няма край, защото наличието на варовита вода се определя от геоложкия регион, в който се намират източниците, от които се добива. Почистването на отлаганията в голяма степен предпазва уредите и различните елементи, като тръби и уплътнения от повреда, но този метод изисква време, усилия и средства.
Освен почистващи препарати може да се приложи и друг метод за справяне с твърдата вода, а именно централното й омекотяване. Използват се различни филтри и системи за вода, които са създадени да въздействат на водата и да я омекотят. Целта е да се постигне ефективно омекотяване на водата още преди да достигне до банята, кухнята и т. н.
Голям брой от филтрите и системите на пазара днес гарантират отлични качества и безупречна работа в продължение на над 10 години. Подобни системи са тези за пречиставне на вода с обратна осмоза, както и с йонообменна смола. Предизвикателствата пред тези уреди са процесът по монтаж и допълнителните разходи и време за поддръжката им. По-скъпата поддръжка на системите налага да се направи избор къде да се монтират и помещения, като банята и тоалетната остават на заден план при избор къде да се омекоти водата.
Новите технологии бързо и сигурно намират своето място и в тази сфера. Вече съществуват филтри достъпни дори за части потребители, които се монтират с минимални усилия и не се нуждаят от консумативи, чистене, захранване и т. н. Патентована технология със статични полета позволява да се постигне ефективно омекотяване на водата без да се извличат ценни минерали от състава й. Филтърът е подходящ за всякакви видове тръби. Моделът се определя от цолажа на тръбата. Предлагат се модели, които могат да се използват за фабрики, хотели, ресторанти, жилищни комплекси и т. н.
Сред предимствата на някои модели омекотители за вода е и способността им да въздействат на стари наслоявания в тръбите. Този тип натрупвания са особено опасни, защото се образуват в скрити участъци и са много по-трудни за почистване. Омекотяването на водата намалява значително петната, които се образуват в казанчето и банята и улесняват почистването и поддръжката на чиста и безопасна среда навсякъде в дома, офиса и т. н.
Вижте едни от най-добрите системи за пречистване на вода, както и един иновативен уред за пречистване на варовик и котлен камък от водата.
Благодарности на колегите ни от Зимбабве (те си знаят кои са) и на Севън Сийдс ООД за свежия и доста практичен ограничител за трева райграс и за тревни смески за сянка и слънце, с които насяхме фоайето в офиса и страхотните каучукови плочи с различните цветове вид и размер и за уникалната градински декоративни оградки за цветя и не на последно място за перфектните семена на домати червенки и розовки.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.