Почистване на котлен камък от робот прахосмукачка
Новини - Как се прави |
Неприятните петна и отлагания от котлен камък не ни изненадват на повърхности, като плочки в банята, тоалетната чиния, батериите на мивки, душове, бойлери и т. н. Важна особеност на твърдата вода е, че тя оставя белези от варовик върху всяка повърхност, с която има контакт, включително и необичайни места като хладилника и резервоара на прахосмукачката робот, особено при моделите, които имат системата за почистване с вода. Това на пръв поглед е незначително наслояване, но с времето може да доведе до повреда на тези деликатни уреди. Особено ако живеете в райони с висока твърдност на водата, като Хасково, Добрич, Русе, Сливен, Плевен, Пазарджик, Стара Загора и др. И най-вече ако не разполагате с качествен уред за пречистване на варовита вода, филтър за пречистване на вода от варовик или система за омекотяване на водата.
Защо образуването на котлен камък се счита за рисков фактор за повреди в уреди, водопровод и т. н.?
Котленият камък е кристализирал варови, а варовикът е скала. Въпреки, че структурата му е пореста и е сравнително крехък при натиск и удар, варовикът в по-големи количества се превръща в устойчиви наслоявания, които нарастват с времето и употребата на твърда вода и могат да предизвикат запушвания. Котленият камък натрупан по нагревателите се отразява на работата им и налага изразходване на повече енергия за загряване на водата.
Твърдата вода съдържа разтворени минерали, които при определени условия кристализират и се превръщат във варовик. Повишените температури на средата например ускоряват този процес.
В съвременните роботи прахосмукачки рискът от образуване на прекомерно количество отлагания от варовик е сравнително малък, но все пак съществува. Според препоръките за експлоатация се съветва да се използва само филтрирана вода, за да се избегне рискът от попадане на замърсявания и частици в уреда. Роботите прахосмукачки са деликатни уреди, затова голяма част от подходите за почистване и поддръжка, които са подходящи за перални, съдомиялни и хладилници не могат да се прилагат по същия начин.
Използването на филтрирана вода може да помогне за превенция от образуване на котлен камък в различна степен в зависимост от типа филтър и т. н.
Как се почиства контейнерът за вода на робота прахосмукачка?
Винаги трябва да се спазват стриктно инструкциите за употреба и почистване на производителя на уреда. За повечето модели роботи прахосмукачки се препоръчва контейнерът с вода да се пълни само с чиста филтрирана вода. Добавянето на каквито и да е препарати носи риск от увреждане на контейнера и части на робота.
Котленият камък представлява кристализирал варовик. Пресните следи от варовитата вода се премахват само със забърсване, но натрупванията от котлен камък обикновено са по-упорити за почистване. Най-лесният и бърз начин за справяне с наслагванията от варовик е като се третират с разтвори съдържащи киселина. Освен препаратите в търговската мрежа се прилагат и домашно приготвени разтвори от продукти, като оцет, лимонена киселина и лимонов сок. Никой от тези методи обаче не може да се прилага за почистване на деликатни части на робот прахосмукачка. Не се препоръчва и силно изчеткване с груби четки.
Почистването на контейнера за вода започва с откачането му от основното тяло и отлепяне на мопа за почистване. Водата от контейнера се излива и се измива с чиста хладка течаща вода. В много случаи вътрешността на резервоара за вода не е лесно достъпна за почистване, затова основната задача е да се промие на течаща вода. Контейнерът трябва да се подсуши преди да се сглоби отново към основното тяло.
За съжаление това е най-безопасният начин за почистване на контейнера, но този метод не е достатъчно ефективен за разграждане на наслагвания от котлен камък по стените на резервоара. Изпразването и подсушаването му след всяка употреба може да помогне за намаляване на количеството нови отлагания от варовик.
Кои са ефективните решения за справяне с котления камък без използване на химични препарати?
Най-сигурният начин за ефективно предпазване от ефектите на твърдата вода е да се използва не само филтрирана, но и омекотена вода. Твърдостта на водата се определя от региона, в който се намират източниците, от които се добива. Ако в района има много скали от варовик почти сигурно водата също ще съдържа варовик.
Качеството на водата може да е предопределено от външни фактори, но това не означава, че нямаме контрол да подобрим водата, която използваме. Съществуват много на брой решения, които могат да се приложат за локално или цялостно филтриране и омекотяване на водата в обекти, като апартамент, къща, вила, офис, ресторант, хотел и дори бизнес сгради, фабрики и т. н. Най-ефективни са филтрите и системите за омекотяване, които се монтират на стратегически места, с което се постига най-голяма полза за целия обект. Сред най-популярните системи са тези за обратна осмоза, йонообменна смола, филтри с магнити и много други. Всеки уред притежава уникални характеристики, които отговарят на различни случаи, критерии и предпочитания.
По-сложните системи изискват планиране и ангажиране на професионалисти за монтирането им. Повечето филтри и системи за омекотяване се поддържат с обновяване на консумативи, промиване на системата, демонтиране и монтиране на ново място и т. н. Всички тези особености и сравнително високата цена на съвременните омекотители за вода често се оказват спънка в решението за закупуването и монтирането им. Системите за омекотяване имат дълъг период на експлоатация и се очаква да работят ефективно в продължение на десетилетия. Закупуването и инсталирането им е инвестиция, с която се удължава живота на електроуредите използващи вода. Намаляват се разходите за подмяна и ремонти.
Разработват се все по-иновативни решения за омекотяване на водата, които осигуряват предимствата на популярните филтри, но са много по-лесни за монтаж и не изискват усилия или средства за поддържане и профилактика. Сред новите играчи в тази сфера е иновативен филтър на швейцарска компания създаден с уникална патентована технология. Филтърът не използва соли или магнити за въздействие на водата, а статични полета за омекотяване по физичен метод. Не се използва захранване за работата на филтъра. Започва да действа веднага след монтирането като образува защитен слой, който не позволява отделяне на ръжда и котлен камък. Процесът на инсталация е огромно предимство на този уред пред конкурентни филтри, защото се извършва с подръчни инструменти без пробиване, залепяне и т. н. На практика тялото на филтъра се закрепя стабилно върху избраната тръба. Работи еднакво ефективно както върху тръби за студена, така и за тръби за топла вода. Разположението им също не се отразява на работата на филтъра. Подходящи са всякакви видове тръби, включително метални и пластмасови.
Сред големите предимства на иновативният уред или устройство против котлен камък е способността да въздейства върху стари наслоявания и да ги разгражда. Превръщат се във фин прах, който се отделя през батериите на мивките и се почиства лесно.
Качествените омекотители за вода ще ви осигурят десетки години на спокойствие, че котленият камък няма да повреди важен уред точно, когато не очаквате.
Благодарности на колешките ни от Бразилия (те си знаят кои са) и на Севън Сийдс ООД за свежия и доста ограничител за трева райграс и за тревни смески сянка слънце, с които насяхме фоайето в офиса и страхотните каучукови плочи с различните цветове и за уникалната градински декоративни огради за цветя и не на последно място за перфектните семена домати червенки и розовки.
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.