Почистване на котлен камък от чайник
Новини - Как се прави |
Твърдата вода успява да образува петна и наслагвания дори в уреди и съдове, които се използват често и се измиват старателно особено ако живеете в Русе, Варна, Добрич, Плевен и Хасково. Един от най-добрите примери за това е чайникът. Причината за поява на петна от варовик се крие в особеностите на водата. Ако съдържа големи количества минерали от разтворен варовик, като калций и магнезий, водата се отличава с голяма твърдост и създава условия за образуване на котлен камък. Отлаганията от котлен камък всъщност представляват кристализирал варовик, който не се забелязва във водата в течно състояние, но в зависимост от средата може да се отделя и натрупа по всякакви повърхности. Най-уязвимите места, в които се появява котлен камък са тези, изложени на по-високи температури. Варовикът образува наслагвания в тръби, по плочки в банята и кухнята, по батерии на мивки, в казанчета, в кафеварки, перални, съдомиялни и т. н. Уредите с нагреватели трябва да се проверяват и изчистват редовно от натрупания варовик, защото колкото повече наслагвания се образуват, толкова повече се увеличава рискът от повреди и влошаване на работата на уреда.
Дори най-упоритите наслагвания от варовик и котлен камък могат да се премахнат ако се третират с подходящ препарат или разтвор. Най-ефикасните препарати, които разграждат варовика са тези съдържащи киселини. На пазара се предлага изобилие от препарати специално създадени за почистване на уреди и повърхности от котлен камък. В случай, че продуктите съдържащи химикали не са решението, което търсите могат да се използват и домашно приготвени разтвори, които използват продукти от ежедневието ни. Този метод за премахване на варовик се използва с голям успех и по нищо не отстъпва на препаратите, които се предлагат в търговската мрежа.
Разтворите, които разтапят варовика се приготвят със смесване на продукти, като оцет, лимонена киселина, прясно изцеден сок от лимон и т. н. в комбинация с гореща вода и препарат за миене на съдове. Приготвя се рецепта подходяща за конкретния случай и степента на замърсеност на уреда.
Как да почистите чайник от котлен камък и варовикови отлагания ако не разполагате с качествено устройство срещу котлен камък?
Каните за гореща вода и чайниците са сред уредите, които най-бързо получават петна от варовик, защото работят с вода с висока температура. Негативите свързани с отлаганията от варовик по дъното на чайника включват влошаване на вкуса на приготвените напитки със затоплената вода. Тъй като котленият камък изолира от топлина, работата на чайника също се затруднява и отнема повече време и енергия, за да се загрее водата.
Най-лесният начин за почистване на чайник в домашни условия е чрез третиране на петната с разтвор с оцет. Приготвя се рецепта с равни количества дестилиран оцет и вода, които се наливат в съда. Поставя се на котлона и се оставя водата да заври. Киселината изисква време, за да подейства ефективно върху варовика. След като разтворът с оцет заври се оставя поне 30 минути да престои в чайника. Изплаква се обилно с чиста вода и при нужда дъното се изтърква с гъба или мека четка. В случай, че се борите със стари натрупвания от котлен камък може да се наложи да повторите стъпките няколко пъти. Комбинацията от киселина и вода винаги ще подобрява вида на чайника и ще намалява количествата натрупан варовик.
Ако оцетът не е решение за вас, може да приготвите разтвор с лимонена киселина. Използвайте 1 ч. л. лимонена киселина на 500 мл вода и повторете същите стъпки. Освен разтвори с киселина, за почистване на чайника се прилагат и разтвори със сода за хляб. Идеята на това третиране е да се използват абразивните свойства на содата, както и способностите да дезинфекцира. Содата и оцетът трябва да се прилагат отделно, защото при смесването им се получава реакция, в която те се неутрализират и резултатът е солена вода.
Домашно приготвените разтвори осигуряват най-безопасните методи за почистване на уредите и съдовете, които не създават никакъв риск за средата или здравето на човек. Това е изключително важно при почистване на уреди и повърхности, които са в контакт с храна или напитки.
След старателното почистване на чайника се изплаква обилно с вода и се оставя да изсъхне напълно. Има два начина за предпазване на уредите от образуване на отлагания от варовик. Първият начин е ако повърхността се поддържа напълно суха след употреба. Това означава да подсушавате чайника след всяка употреба и никога да не оставяте вода в съда.
Вторият начин е като не използвате съда с твърда вода. Тъй като твърдостта на водата е предварително предопределен от района, в който се намирате, решенията се търсят в малко по-заобиколна насока. Възможно е да се използват омекотители за вода, които ефективно омекотяват твърдата на водата.
Прилагат се най-различни методи за третиране на водата. Например, могат да се инсталират системи, които влияят върху минералния състав на водата чрез филтрирането й със соли. Монтират се системи, като система за обратна осмоза, филтри с йонообменна смола и други. Сред популярните уреди са и филтри с магнити. Ефективността на повечето популярни омекотители за вода е отлична, но предизвикателствата за употребата им са свързани с процесът на монтиране и поддръжка. Обикновено инсталиране на такъв тип система се счита за инвестиция в дългосрочен план, затова трябва да се предвидят и разходи за консумативи, енергия и време за поддръжката на специализираните филтри.
За щастие внедряването на иновативни технологии в най-новите модели филтри за варовикова вода на пазара осигурява търсените резултати със значително по-малко усилия и време за монтаж и на практика без да изискват поддръжка. Отличен пример за такъв уред е разработеният от швейцарска компания филтър работещ със статични полета.
Той въздейства на водата по физичен метод без да влияе на запаса й от минерали или да предизвиква изпускане не вещества. Патентованата технология осигурява напълно природосъобразен начин за омекотяване на водата и може да се използва върху тръби от различни материали за топла и студена вода. Уредът се монтира и в домашни условия без да се налага ангажиране на специалисти или специализирани инструменти.
Освен, че филтърът предпазва тръбите от образуване на котлен камък, има способностите и да въздейства върху стари наслагвания. Постепенно ги разгражда и ги неутрализира, като ги превръща в безвреден мек остатък. Ефективността на иновативният филтър го превръща в решение за омекотяване на водата както за домакинства в апартаменти, къщи и вили, така и за значително по-големи обекти, като офиси, хотели, оранжерии и дори фабрики.
Вижте още полезна информация за:
семена на домати български сортове
едни от водещите тревни смески
израелски полиетилен за оранжерии
ланд шафтен ограничител за трева пластмасов
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.