Какви видове омекотители за вода се използват от домакинствата в България
Новини - Как се прави |
Лошата репутация на твърдата вода се дължи на свойството й да предизвиква отлагане на кристализиран варовик във формата на белезникави люспи и отлагания наричани още „котлен камък“.
Кои са особеностите, които отличават твърдата вода или наричана още варовита вода?
Най-важния показател е високото съдържание на минерали. Определя се преди всичко от особеностите на района, в който се намира водоизточникът (силно варовити са източниците в Добрич, Русе, Костинброд, Хасково, Пловдив, Плевен, Луковит и др.). Наличието на варовикови скали в района допринася за повишените количества на разтворен варовик в повърхностните и подпочвените води.
Защо водата от водопровода в карстовите райони е твърда, въпреки, че е преминала през индустриални филтриращи системи?
Важно е да се разбере разликата между филтрите и омекотителите за вода, както и системите тип Медиагон за екологично пречистване на варовити води. Филтриращите системи пречистват водата от замърсявания във формата на механични примеси и органични замърсявания. Те не влияят на твърдостта на водата. Омекотителите за вода влияят на твърдостта на водата, но премахват от нея множество ценни минерали, а системите за екологично пречистване на вода Медиагон неутралицират вредното действие на варовиците във водата, като по този начин запазват целия минерален състав и спират натрупванията от котлен камък.
Защо и в кои случаи се налага омекотяване на вода в къща или инсталиране на устройство против котлен камък за екологично пречистване на вода?
Варовитата вода съдържа повишено съдържание на минерали, като магнезий, калций и други. В зависимост от температурата на средата минералите взаимодействат помежду си и могат да кристализират във формата на котлен камък. Колкото по-високо е съдържанието на минералите, толкова по-твърда е водата и този процес се случва по-често. Повишените температури на средата също ускоряват процеса. Високото потребление на вода е сред факторите, които спомагат отделянето на повече котлен камък и по-бързо амортизиране на тръби, системи и всичко, до което се докосва водата.
Отлаганията от котлен камък влошават вида на повърхности, елементи, батерии на мивки, плочки, плотове и т. н. Белезникавите наслоявания се образуват сравнително бавно, но с времето могат да създадат сериозни проблеми, защото се отлагат върху всякакви повърхности, материали, грапавини, цепнатини и т. н. Петната от варовик, които се виждат могат да се почистят с третиране с разтвори съдържащи киселини (вижте съвети за почистване на котлен камък с оцет и сода). Опасни са наслагванията, които не се виждат на пръв поглед и се формират на труднодостъпни места. Котленият камък предизвиква запушване на тръби, маркучи и други части, образува слой върху нагреватели в бойлери, отлага се във вътрешните елементи на електроуреди работещи с вода, като кани за затопляне на вода, кафемашини, перални, съдомиялни, бойлери и т. н.
Твърдостта на водата е проблем, на който се търси решение от векове. Големите количества от натрупан котлен камък повреждат уреди, запушват тръби и намаляват ефективността на оборудване работещо с вода. Резултатът е извънредни разходи за електричество, ремонти и подмяна на електроуреди, а за бизнеса всяка неработеща машина предизвиква и нарушаване на работния процес и загуба на приходи.
Съществуват много различни решения за ефективно и цялостно омекотяване на твърдата вода, които осигуряват набор от предимства и характеристики за постигане на максимални резултати в зависимост от конкретния случай, условия и критерии.
Видове омекотители за вода, които се използват от домакинствата в България.
Омекотителите за вода могат да се разделят на много категории. Най-лесното разделяне е на устройства, които използват химично омекотяване на водата и такива, които омекотяват без използване на химични вещества (соли).
Един от най-популярните методи за омекотяване на твърда вода е чрез монтиране на филтри с йонообменна смола (омекотител за вода чрез йонообменна смола). Тези устройства използват съвкупност от миниатюрни зърна от смола, които са заредени с отрицателен заряд благодарение на предварителната им обработка със соли. Омекотителите с йонообменна смола се монтират в частта, в която водопроводът влиза в обекта, за да се третира цялата входяща вода. Водата преминава през филтъра с йонообменна смола, която привлича положително заредените магнезиеви и калциеви йони, които застават на мястото на положително заредените натриеви йони от соления разтвор. Третираната вода е напълно омекотена и готова за употреба. Устройствата с йонообменна смола са подходящи дори за омекотяване на вода с много високо съдържание на минерали. Използват се както за частни нужди, така и за индустриална употреба. Отличават се с много голяма ефективност. Обикновено устройствата от този тип са сравнително достъпни. Недостатъците на омекотяване на вода с уред с йонообменна смола включват сложния монтаж, пространството, което заемат (частите на устройството са по-големи от някои алтернативни решения на пазара), нуждата от поддръжка и консумативи, както и съдържанието на сол във вече омекотената вода. Монтажът се извършва от специалисти. Смолата трябва да се регенерира през определено време като се промива със солен разтвор. Съдържанието на сол в омекотената вода е много малко, но трябва да се има предвид, че съществува. Друг недостатък е изхвърлянето на отпадъците от филтъра със сол, които трябва да се изхвърлят на защитени места, за да не замърсяват почвата. Не на последно място е и недостатъка, че водата става бедна на калций и магнезий. Това са изключително ценни минерали за човека, особено за хора с атопична кожа и кожни проблеми.
Омекотители на вода с магнити или така наречения магнитен омекотител за вода. Това са уникални устройства, които не използват химични вещества или соли. Не се нуждаят от поддръжка и са изключително лесни за монтаж. Ефективността им е по-малка в сравнение с устройствата със соли. Те омекотяват водата като влияят с магнити за неутрализиране на заряда на йоните на калция и магнезия и предотвратяват въздействието помежду им. Не извличат минерали от водата. Ефектът от магнитите продължава само няколко дни. Ако омекотената вода с магнитни устройства престои в съда за повече от 2 – 3 дни, твърдостта й се възстановява.
Други видве омекотители за вода, използвани в България от домакйинствата са омекотители за вода с обратна осмоза са един от най-ефективните начини за пречистване и омекотяване на водата. Монтирането им се извършва от специалисти и поради начина на действие, поддръжката, която изискват и капацитетът, който могат да обработват, този тип устройства се използват най-често за локална употреба например за мивката, от която се налива вода за пиене. Филтрите работят с уникална мембрана с много малка пропускливост, която улавя примеси и замърсявания от водата, която преминава през нея с налягане в обратната посока на естествената осмоза. С този тип устройства се постига пречистване на водата от вредни минерали, хлор, мед и т. н. Този тип омекотител не е подходящ за третиране на много твърда вода.
Сред модерните омекотители на вода, които не използват химични вещества е и швейцарски уред за екологично пречистване на вода Медиагон използващ уникална технология със статични полета. Уреда не е точно омекотител, а можем да го наречем неутрализатор на вредата от варовика. Монтира се изключително лесно чрез закрепване върху тръба. Въздейства върху минералите във водата като не им позволява да се закрепят върху повърхностите. Варовикът се превръща във фин остатък и се отделя с изтичащата вода. Статичните полета, неутрализирайки варовика предпазват ефективно тръбите от натрупване на котлен камък и ръжда. Разграждат и стари наслагвания от варовик. Уреда има уникалните способности да подобрява структурата на водата като я пречиства от отпечатъците на обработки с филтриращи системи и вещества във водопреносната мрежа. Монтира се както върху тръби за студена, така и върху тръби за топла вода. Не се нуждае от поддръжка, захранване или консумативи.
Недостатък на уреда е сравнително високата му цена. Но сравнено със системите за обратна осмоза излиза доста по евтино, а липсата на захранване и консумативи спестява изключително много средства, време и ангажименти.
Вижте още полезна информация за:
водещи качествени тревни смески
израелски полиетилен за оранжерии
ландшафт ограничител за трева пластмасов
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.