Почистване на котлен камък от резервоар
![postdateicon](/templates/3002/images/postdateicon.png)
Новини - Как се прави |
Резервоарите представляват съдове, вместилища и контейнери предназначени за съхранение на течности. Разнообразието е огромно – варират по размер, устойчивост, форма, материали, от които са изработени, предназначение и т. н. Почистването и поддръжката на резервоарите зависи от специфичните им особености и естествено от тяхното предназначение.
Резервоарите, в които се съхранява вода, било то питейна или за хигиенни нужди, често получават петна, които са много трудни за отстраняване и постепенно захабяват повърхността. Тези отлагания се дължат на варовитата вода, която се съхранява в резервоара. Това е често срещан проблем в райони на страната, в които водата е силно варовита - Добрич, Русе, Хасково, Пловдив, Стара Загора, Пазарджик, Варна, Шумен, Кърджали и много др.
Какви са особеностите на варовитата вода и как се отразява върху съдовете, в които се съхранява?
Варовитата вода се нарича още „твърда“ и се отличава с повишено съдържание на разтворени минерали, особено на калций и магнезий. Минералите попадат по естествен начин във водата чрез отмиване на горния слой на варовикови скали със стичащата се вода при дъжд и топящ се сняг. Наличието на твърда вода зависи изцяло от геоложките характеристики на областта, в която се намира водохранилището и водоизточника за района. Ако регионът е карстов с голямо количество варовикови скали, почти сигурно водата, която се използва в района е с висока твърдост. Варовитата вода не е еднаква навсякъде. Колкото по-високо съдържание на минерали се откриват във водата, толкова по-висока е твърдостта й и се повишава вероятността за образуване на кристализирал варовик (котлен камък).
Отлаганията от котлен камък се образуват върху всякакви повърхности – гладки, грапави, хоризонтални, вертикални и т. н. Най-лесно се забелязват след изпаряване на водата, когато стените на резервоара изглеждат замърсени с белезникави следи наподобяващи следи от тебешир. Кристализирането на варовика се случва най-често при застояване на водата и повишаване на температурата на средата. Това налага използване на филтри за варовита вода и системи за пречистване на вода от варовик.
Защо котленият камък представлява проблем и трябва да се почиства редовно или да се използва устройство с/у котлен камък?
Отлаганията от котлен камък влошават вида на повърхностите, но с това далеч не се изчерпват неприятните ефекти, които създават. Застояването на наслагвания от минерални депозити постепенно уврежда повърхностите, особено ако резервоарът е изработен от пластмаса. Наранената повърхност влошава качеството на съхранението на водата и създава условие за замърсяване. Отлаганията от котлен камък създават риск от поява на бактерии, като опасната Легионела, които не само оцеляват в подобна среда, но могат да колонизират.
Как се почиства котлен камък от резервоар?
Прилагат се два основни метода при почистването на резервоарите – физичен и химичен. Изборът на метод зависи от много фактори. При физичният метод основните техники за почистване изискват физическо изтъркване и изчеткване на петната от котлен камък. Не се използват специални разтвори и препарати. Този метод е подходящ за случаите, в които не се препоръчва прилагане на продукти с киселини, например при почистване на резервоар на робот прахосмукачка. Някои видове метали също не могат да се обработват с разтвори съдържащи киселини. Ако резервоарът е изработен от такъв тип метал, почистването му се случва само по физичен начин.
Кристализиралият варовик е порест и неустойчив при досег с киселини. Един от най-успешните начини за премахване на наслагвания от котлен камък от резервоар е накисването с разтвор с киселина. Могат да се прилагат предварително приготвени препарати специално разработени срещу котлен камък или да се смесят разтвори с продукти от кухнята. Най-често използваните домашни разтвори включват комбинациите от вода и оцет или вода и лимонена киселина. Независимо кой препарат изберете да използвате, препоръчва се да се тества върху малка повърхност на резервоара и да се изчака известно време, за да е сигурно, че не уврежда повърхността.
Трябва да се има предвид, че разтворите с киселини имат нужда от време, за да подействат. В зависимост от типа резервоар, не забравяйте да изключите уреда, към който е свързан от захранването, например в случай, че работи към аквариум и т. н. Резервоарът трябва да се изпразни от водата, която съдържа и вместо нея да се налее вода с подходящ разтвор. Домашно приготвените рецепти често включва смесване на вода и бял оцет в съотношение 1:1. Желателно е да се изчака поне няколко часа за разтвора да подейства. След изтичане на достатъчно време, стените на резервоара трябва да се почистят с мека четка. Резервоарът трябва да се изплакне обилно с чиста вода, особено ако е предназначен за съхранение на вода за пиене.
Понякога замърсяванията от котлен камък са упорити и не се отстраняват напълно само с едно третиране. В тези случаи се препоръчва да повторите процедурата до постигане на желания ефект.
Как да предпазите резервоара от поява на наслагвания от котлен камък?
- Поддържайте го празен, когато не се използва активно
- Използвайте само дестилирана вода
- Монтирайте ефективни омекотители за вода
- Последният метод се превръща в един от най-успешните подходи за ефективно и дълготрайно справяне с твърдата вода. Идеята на този метод е да се осигури контрол върху твърдостта на водата преди да достигне до резервоара и потребление. Класическите уреди работещи в тази насока са тези с йонообменна смола както и системите с обратна осмоза. Всеки уред притежава качества и недостатъци, които го превръщат в оптимално решение за конкретните случаи и нужди. Сред недостатъците на тези системи са сложния процес на монтаж и необходимостта от влагане на допълнително време и средства за поддръжката им през годините. Дори и консумативите да са лесни за намиране на пазара и на достъпна цена, поддръжката в продължение на десетки години увеличава разходите за функционирането им.
Модерните технологии вече успешно предлагат иновативни решения за омекотяване на водата, които са екологични и лесни за монтаж и поддръжка. Уредът работещ със статични полета например е страхотен пример за ефективно решение за превенция на котлен камък, което може да се приложи както в частни домове, така и в хотели, ресторанти и дори фабрики. Швейцарската фирма, която предлага уреда е внедрила патентована технология, която влияе на водата със статични полета.
Устройството се поставя върху подходяща тръба, но не се прикачва към водопровода, както популярните филтриращи системи. Предпазва тръбите от поява на отлагания и разгражда минерални депозити, които са се образували с течение на времето. За разлика от други омекотители, уредът на швейцарската компания не отнема от минералния състав на водата. Тя запазва качествата си на източник на жизнено важни минерали за организмите. Утсройството работи напълно независимо от електричество и други типове захранване. Не се нуждае от подмяна на консумативи и не се налага да се разглабя, чисти и премества. Компанията, разработила уреда за пречистване на вода от варовик, се стреми да го превърне в подходящо решение за места с варовита вода независимо дали сградите са нови или стари – монтира се върху голямо разнообразие от тръби.
Вижте още полезна информация за:
израелски качествен полиетилен за оранжерии
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.
МИСЪЛ НА ДЕНЯ: Прощавай от сърце и бързо забравяй лошото, това ще те направи щастлив!
![Българският ПРАВОСЛАВЕН каталог в Интернет - Pravoslavieto.com](http://www.pravoslavieto.com/images/felles/logo_small.gif)