Пречистване на варовита вода в бирена фабрика
Новини - Как се прави |
Варовитата вода често усложнява поддържането на безупречно производство, особено във фабрики, в които се използват големи количества вода. Пример за това са бирените фабрики, в които качеството на водата има определяща роля за качеството на крайния продукт, а именно, бирата.
На пръв поглед основната роля на водата при производство на напитки, консерви и т. н. е като суровина, която непосредствено участва в приготвянето на рецептите. На теория водата няма цвят, вкус и мирис, но на практика замърсената или твърдата вода могат да променят вкуса, вида и качеството на произведените напитки, храни, консерви и т. н.
Водата се използва в почти всички процеси на производство и за поддържане на безупречна хигиена на средата и оборудването. Поради тази причина качествената система за пречистване на варовита вода е от съществено значение.
Ефектите от варовитата вода, които не бива да се пренебрегват.
Варовитата вода се нарича така поради повишеното съдържание на разтворен варовик, който присъства във вида на минералите, които го образуват, а именно калций и магнезий. Варовитата вода е с повишена твърдост, което е причина често да се споменава като „твърда“.
Важно е да се различава твърдата вода от замърсената нефилтрирана. Варовитата вода съдържа големи количества магнезий и калций, които при определени условия на средата кристализират в котлен камък (варовик). Твърдата вода не е замърсена и не създава непосредствени рискове за здравето на човек. Филтрираната вода може да бъде с висока твърдост, защото пречиствателните системи и филтри, които се използват за обработка на водата във водопреносната мрежа на минералния й състав.
Как се забелязва наличието на котлен камък?
Твърдостта на водата може да се провери със специални тестове измерващи киселинността, но всъщност дори в ежедневието има признаци, по които може да се разпознае, че водата е варовита. Котленият камък се образува при взаимодействие на минералите във водата, предизвикано от условията на средата, като повишаване на температурата. Кристализиралият варовик има същите характеристики като скалата варовик – мека пореста скала с белезникав цвят. След изпаряване на водата, следите от котлен камък остават по повърхността и образуват белезникави капки, замъгляване или следи наподобяващи рисунък с креда. Прясно образуваните отлагания от котлен камък се премахват сравнително лесно. Но тези, които се оформят на по-скрити или труднодостъпни места постепенно нарастват и се натрупват отлагания във формата на петна, които са по-трудни за премахване.
Какви проблеми предизвиква котленият камък във фабрики за бира?
Ако трябва да обобщим с няколко думи какви са рисковете от твърдата вода, то най-основните включват:
Влошава качеството на произведената бира
Създава риск от запушване и повреди във всички уреди работещи с вода
Затруднява почистването и дезинфекцията
Бирата съдържа голямо количество вода. Именно затова използваната вода като суровина за производството й трябва да отговаря на изискванията стандарти за качество. Твърдата вода има специфичен мирис и вкус, особено ако съдържанието на минерали е силно завишено. Затова не се препоръчва да се използва варовита вода в производството.
Отлаганията от котлен камък създават реални опасности от повреди и запушвания във всякакви уреди и системи, които имат досег с твърда вода. Натрупването на кристализирал варовик постепенно намалява дебита на тръби и маркучи и може да предизвика запушвания. Често се отлага върху нагреватели, като създава слой, който затруднява работата на уредите. Котлен камък се натрупва особено в грапавини, цепнатини и извивки. Почистването му с широко използвани препарати не е ефективно, защото варовикът е устойчив на много от тях. Използват се специализирани препарати с киселини, които разграждат наслагванията. Това решение обаче, не е най-добрият вариант за фабрики, в които се произвеждат продукти за консумиране, като бира и други напитки, защото има опасност остатъци от химикалите да попаднат в продукта.
Варовитата вода намалява ефективността на почистващите препарати използвани за поддържане на чиста и дезинфекцирана среда. Изисква се използване на повече препарат и сила, за да се постигнат търсените резултати.
Какви са ефективните решения за справяне с твърдата вода?
Омекотяване на твърдата вода е най-подходящия подход за справяне с негативните ефекти от варовитата вода. В по-голяма част от случаите е невъзможно да се избегне използването на твърда вода, защото зависи от геоложките особености на района, от който се добива. Закупуването на дестилирана вода е друго решение, но би струвало извънредно скъпо за производствения процес. Най-практичният подход за пречистване на варовита вода в бирена фабрика е да се монтират подходящи омекотители за вода. Те трябва да отговарят на нуждите на производствения процес. Например, важно е да имат капацитет за третиране на големи количества вода ефективно.
Други важни фактори са процесът по монтаж и сходство на устройството с условията във фабриката. Възможно ли е избраният омекотител да се инсталира на тръбите, с които разполага фабриката? Сред особеностите, които трябва да се имат предвид са и консумативите и разходите за поддръжка, които се предвиждат за работата на уреда.
Най-разпространените вариантти за омекотители за фабрики са тези с йонообменна смола. Те се монтират от специалист ВиК и работят с полимерна смола с отрицателен заряд, която е обогатена с натриеви йони (сол) с положителен заряд. Системата се монтира към водопреносната мрежа така, че водата преминава през смолата. По този начин йоните на калцият и магнезият се привличат в смола и изместват натриевите йони. Този процес е химичен и макар и минимално повишава съдържанието на сол във водата.
Съществува и още по-модерно и ефективно решение за омекотяване на варовика във водата дело на известна швейцарска компания. Методът, който използва иновативният уред за пречистване на варовита вода е третиране на водата по физичен начин с патентована технология със статични полета. Мнозина оприличават този уред на филтрите с магнити, но всъщност с новия уред не привлича железни частици. Справя се успешно и със стари наслагвания, които с времето вместо да се увеличават се разграждат и изхвърлят от системата във вида на фин, лесен за почистване прах, който се забелязва по батериите. Уредът не използва захранване и консумативи.
Може да се справи успешно с големи количества вода. Подходящ е за монтиране на всякакви пластмасови и метални тръби.
Освен, че омекотява водата, уредът подобрява и структурата й, като я възвръща до най-чистата й форма, която е витализирана и носи големи ползи за организмите. Швейцарският уред се монтира лесно, дори и от неспециалисти с инструменти, които могат да се намерят дори в дома.
Вижте още полезна информация за:
луксозни качествени тревни смески
израелски качествен полиетилен за оранжерии
Ние подкрепяме построяването на Храм св. Иван Рилски в Хасково с
Дарителска сметка:
Църква „Свети Иван Рилски”
УникредитБулбанк BG90UNCR70001522636841
Омекотявайте водата и бъдете в крак с новите тенденции в човешката индустриална и технологична революция.
МИСЪЛ НА ДЕНЯ: Не спирай, успехът не стои на едно място!