Пъпки, цветове и плодове при овощните растения
Информация - Овощарство |
Често при озеленяване на паркове и градини се използват овошки, за това е нужно да познаваме техните характерни особености и начини за правилна поддръжка. При овощните растения се срещат няколко вида пъпки. Те са листни, плодни, спящи, добавъчни и адвентивни. От първия вид пъпки листните се появяват леторастите и листата на растението.
Характерно за костилковите овощни растения е, че цветните им пъпки са прости и от тях се образуват само цветове и плодове. Плодните пъпки при семковите видове са сложни.
Това означава, че от тях освен цветове и плодове могат да се развият и леторасти и листа. Спящите пъпки намират място в основата на клоните и клонките. Овощните растения се различават силно от всички видове градински и стайни цветя за озеленяване на дворове и градини.
Те започват да се развиват само, когато има силен приток на хранителни вещества, което се проявява когато има механична повреда по растението или е направена много силна и интензивна резитба върху вида. Тогава тези пъпки се събуждат и започват да се развиват.
Добавъчните пъпки са разположени до основните пъпки в пазвите на листните дръжки на листата. При костилковите видове в повечето случаи тези добавъчни пъпки са цветни. При някои от семковите видове растения тези пъпки са много малки и дребни и почити не се развиват. Те имат задачата да направят прираст ако основната пъпка до тях бъде компрометирана или наранена.
Адвентивните пъпки са разположени предимно по корените на растенията и в основата на стъблото. Тяхната роля е при унищожаване на повърхностната част на растението то да може да се възстанови. От тях в повечето случаи покрай растението се образуват издънки.
Цветовете на овощните растения са много интересни. При повечето видове независимо дали са костилкови или семкови цветовете са двуполови. Цветовете са съставени от цветна дръжка която на върха формира цветно легло, чашелистчета, венчелистчета, тичинки и плодник.
Някои декоративни дървесни видове имат само еднополови цветове. Мъжките образуват реси, а женските само плодници. Тичинките имат интересно устройство. То се състои от тичинкова дръжка и прашникова торбичка.
Тази прашникова торбичка съдържа поленови зърна, които се разпространяват в периода на опрашване. Разпространението може да е чрез вятъра или чрез насекомите.
Друга част на цвета е плодника. Той е образуван от стълбче, яйчник и близалце. При семковите овощни видове е характерно че цветовете им имат по 5 стълбчета и 5 близалца. В яйчника има семепъпки в които са разположени яйцеклетките. При декоративните видове има еднодомни и двудомни растения. При еднодомните на едно и също растение има и мъжки и женски цветове, а при двудомните те са на различни растения.
Цветът се състои от околоплодник и семе или семена.
Перикарпът е съставен от три слоя. Първият е външен - кожица, върховият е среден - мезокарп и третият е вътрешен - ендокарп. При костилковите овощни видове ендокарпът е твърд-костилка, а при семковите овощни видове е месест и обхваща семената. Мезокарпът при тези видове е месест. При видовете с черупчест плод за консумация се използва ядката.
Семето е важна част от растението служеща за неговото размножаване. Семето се състои от зародиш, резервни хранителна тъкан и семенна обвивка.
Снимки: gavinandrewstewart, aussiegall и Kasia-flickr
Подобни статии
- Ботаника на растенията подправки
- Поддръжка на градини с подправката Анасон (Pimpinella anisum), използване и отглеждане
- Как правилно да съхраняваме подправките у дома
- Химия на растенията подправки
- Видове клончета и растежен хабитус на овощните растения
- Коренова система и надземна част на овощните дървета
- Какви пъпки се различават при лозата и кои от тях се използват при резитба? Какви типове цветове се срещат при лозата?
- Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система
- Кои са многогодишните органи на лозата, какво е чеп,стрелка и плодна пръчка и какво се нарича летораст, едногодишна пръчка, лакомец и колтук
- Бяла детелина (Trifolium repens) – Напаст по райграса