Троскота (Cynodon dactylon) - Най-опасният плевел
Съвети за градината - Плевене и грижи |
Троскотът е едно многогодишно тревисто растения от семейство Житни. Това е изключително често срещан плевел в цялата страна, който се развива успешно до около 800 метра надморска височина, при всякакви условия.
За развитието на това растение, трудно някои може да изтъкне някаква причина или пречка, това е вид който може да се срещне, както на най-сухите почви, а дори и по морския пясък, който е лишен от всякакви хранителни вещества, също така и силно засолен, така троскотът се среща и развива перфектно и на заблатени места, покрай реките ни. Това го прави сериозен проблем при затревяване с тревен чим и различни видове тревни смески, които се използват за озеленяване на дворове и градини.
Троскотът е на всякъде във всяка една тревна площ, а борбата с него е изключително трудна. Той издържа много добре утъпкване, и почти не се забелязват наранявания по него дори и от животни, за това троскотът макар и рядко се използва и цени за озеленяване на спортни терени в някои страни по света.
Троскотът има много добро пълзящо коренище, чрез което се разпространява и заема изключително бързо големи територии върху зелената ви площ, коренището е много здраво и може да достигне до метър дължина. Коренището е възлесто много характерно за този вид, от него излизат ланцетните му листа.
На цвят коренището е белезникаво до жълтеникаво, много характерно. Чрез тези свой издънки троскотът заема много бързо големи петна от тревната покривка, като задушава останалата трева и се образуват големи синкаво-зелени петна в тревата, а през есента листата му пожълтяват, което допълнително разваля тревния чим на вашия двор и градина.
Борбата с троскота е много трудна и продължителна, той се изкоренява изключително трудни, а и корените се кусат и част от тях остават в почвата и се развиват на следващата пролет. Борбата трябва да се извърши преди изграждането на тревната покривка с райграс, защото в последствие става почти невъзможна.
За премахване и изчистване на почвата от троскота, трябва тя да се подложи на продължителни пръскания с тотален хербицид, след което изсъхналия троскот се премахва, прави се и обработка на почвата в дълбочина и изчистване от останалите корени, това нещо се преви неколкократно за пълно изчистване, след което вече може да се пристъпи към засаждане на растителността, която желаем и направа на красива тревна покривка без троскот по нея.
Пръскането с тотален хербицид при наличието на изградена вече тревна покривка е абсолютно забранено, в противен случай това ще доведе до пълното загиване не само на троскота но и на цялата тревна покривка която сме напръскали.
При изградена и готова вече тревна площ, борбата с троскота се извършва ръчно, като се изкоренява, това в повечето случай само намалява количеството му в тревната покривка, но хванат на време и с редовна поддръжка на градина може да се доведе до минимум и дори да се премахне.
Съществуват и множество видове култивиран троскот (bermuda grass), които успешно се използват за затревяване на голф игрища, за затревяване на много сухи терени, за рекултивация на нарушени терени и др.
Снимки: chemazgz, John Tann
Подобни статии
- Бадемът (Amygdalus communis) - използване при аранжиране на двор и градина
- Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система
- Каква обработка на почвата е необходима в зеленчуковата градина
- Какво е значението на зеленчуците като храна и като украса при озеленяване на двор и градина?
- Мероприятия свързани с подобряване на почвата при озеленяване на градини
- Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране чл. 1, чл.2, чл. 3
- чл. 6 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
- чл.5 от Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
- Използване на гнайс при озеленяване на двор и градина като декоративен камък
- Използване на варовик за строителство и озеленяване на къщи, вили и офиси