Бяла детелина (Trifolium repens) – Напаст по райграса
Съвети за градината - Плевене и грижи |
Едно от най-известните многогодишни тревисти растения от семейство Бобови (Fabaceae) е така наречената бяла детелина. Детелината е вид, който се среща почти във всяка зелена площ.
Тя е изключително издръжлива и заема бързо големи площи или големи петна от тревната площ, като се вкоренява благодарение на своите надземни, стелещи се коренища. Този вид понася много добре и утъпкване, използва се за пасища и служи за храна на преживните животни, като съдържа множество хранителни вещества и витамини.
Бялата детелина е светлолюбиво тревисто растение, понася засушавания, издържа при ниските температури и зимните условия. Развива се изключително добре на по-влажни месторастения, в паркове градини, тревни площи с интензивно поддържане. Тя е един от най-големите проблеми при затревяване с райграс, тревен чим и различни видове специализирани тревни смески, при изграждане и озеленяване на градини и дворове.
Най-благоприятни за развитието на бялата детелина са умерено влажните, средно тежки и богати почви, като също така издържа и се развива добре върху слабо кисели почви. Това е eдин вид напаст за поддържаните тревни площи, защото веднъж появила се в вашия двор или градина тя започва да завзема, по изключително бърз начин големи площи от красивата ви и поддържана трева.
Тя дори може да завземе абсолютно цялата площ, която преди е била с прекрасни и нежни стръкчета от райграс. За да не се случи най-лошото с тревния ви килим, трябва да се следи редовно и при първата поява на бялата детелина, да се вземат незабавни мерки за нейното отстраняване, за да се запази красивия тревен чим в добро състояние.
При установяване на детелина във вашата зелена площ, веднага трябва да потърсите професионален съвет от агроаптеки или от специалисти по озеленяване. Борбата с бялата гостенка може да се извърши сравнително лесно, чрез пръскане с препарати, които може да набавите от всяка агроаптека.
При взимане на хербициди срещу детелината трябва да се използват препарати, които действат само срещу широколистни представители, така няма да навредите на останалата част от тревния килим.
За да има бърз ефект, пръскането трябва да се направи с подходящия препарат и най-важното е да се спазват показанията на опаковката на самия препарат и количеството от него. Не трябва нито да превишавате нормата, която е посочена, нито да е в по-малко количество, защото в противен случай ще се наложат допълнителни мероприятия и мерки.
За да сте уверени в резултатите, най-добре се обърнете към специалисти в областта на озеленяването, които лесно ще възстановят вашата трева. И все пак препаратите имат макар и минимална токсичност. Необходимо е да се взимат предпазни мерки при пръскане (като предпазни ръкавици и маски), за да не попада препарата по кожата и лицето. Също така е желателно да се ограничи за 24 часа достъпа на малки деца до пръсканата с препарата зона, защото може да се получи алергична реакция при попадане на препарата в организма на детето.
Снимки: anemoneprojectors, miluz
Подобни статии
- Как правилно да съхраняваме подправките у дома
- Пъпки, цветове и плодове при овощните ръстения
- Каква обработка на почвата е необходима в зеленчуковата градина
- Какво е значението на зеленчуците като храна и като украса при озеленяване на двор и градина?
- Мероприятия свързани с подобряване на почвата при озеленяване на градини
- Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране чл. 1, чл.2, чл. 3
- чл. 6 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
- чл.5 от Закон за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране
- Използване на гнайс при озеленяване на двор и градина като декоративен камък
- Използване на варовик за строителство и озеленяване на къщи, вили и офиси