Как правилно да съхраняваме подправките у дома

Информация - Растения билки и подправки |
Освен важните дейности, които се изпълняват при озеленяване и поддържане на градини и дворове с подправки като торене, поливане, прекопаване се предвиждат и много други дейности за съхраняването на готовата продукция.
Съхранението и правилната поддръжка на подправките е една много важна част от цялостното отглеждане на растенията. Понякога от незнание готовите подправки не се съхраняват правилно и много бързо губят своите качества.
Съхранението може да става по няколко начина.
Един от тези начини е сушенето. Той се счита за най-древния метод. Той представлява измиване и почистване на растения подправки от други примеси. След което се навързват в сноп и се закачат на проветриво място, за да могат да изсъхнат.
Друг начин е след като са измити и почистени подправките се нарязват на ситни парченца, след което се разстилат на дъното на тепсия, като се гледа да покрият дъното. Тази тава (тепсия) се оставя до печка като от време на време се завърта, за да изсъхнат равномерно подправките.
След като са изсъхнали подправките от нашата домашна градина се прибират в пликове или стъклени буркани с винтови капачки. Тези пликове и буркани е хубаво да са на тъмно и проветриво място.
Друга техника за съхраняване на подправките е осоляването.
Чрез този метод подправките могат да се запазят в продължение на няколко месеца. Самата технология не е много трудна. Взема се един стъклен буркан, на който капачката е с винт.
В него се нарежда един пласт от подправката след което се посолява, след което пак се нарежда един пласт от подправката и пак се посолява и така докато буркана не се напълни или подправката не свърши. След като сме напълнили буркана го затваряме с винтовата капачка и го поставяме в хладилника. Както вече казахме така запечатани подправките могат да издържат няколко месеца.
Друг по-съвременен начин за съхраняване на подправките е замразяването. Технологията е много лесна.
След като са почистени от примеси и са добре измити подправките се подсушават и нарязват. Слагат се в пликове или кутии, които поставяме във фризера. Там подправките се замразяват и могат да стоят доста дълго време.
Друг съвременен начин е след като подправките се измият се поставят във фризера да се втвърдят и се изкарват. Натрошават се и се прибират в пликове, които отново се поставя на студено. Третия начин за съхранение на подправките във фризер се изразява в поставянето им в малко вода и разбъркването и раздробяването им с миксер.
След като се получи каша се изсипва в формите за лед и се поставя във фризера. Когато кашата се втвърди се вади и всяко кубче се завива самостоятелно във фолио след което отново се връщат в камерата на хладилника или фризера.
Всички тези начини на съхранение са ефективни и запазват качествата и всички лечебни свойства на подправките. Хубавото е, че дори и след няколко месеца миризмата и свойствата на подправките се запазват.
Снимки: Shawn Allen, Radar Communication и WordRidden
Подобни статии
- Произход и грижи за Горицвет (Adonis vernalis) при озеленяване на градината
- Ботаника на растенията подправки
- Поддръжка на градини с подправката Анасон (Pimpinella anisum), използване и отглеждане
- Химия на растенията подправки
- Видове клончета и растежен хабитус на овощните растения
- Коренова система и надземна част на овощните дървета
- Пъпки, цветове и плодове при овощните ръстения
- Какви пъпки се различават при лозата и кои от тях се използват при резитба? Какви типове цветове се срещат при лозата?
- Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система
- Кои са многогодишните органи на лозата, какво е чеп,стрелка и плодна пръчка и какво се нарича летораст, едногодишна пръчка, лакомец и колтук
Сродни теми в развитие
