Химия на растенията подправки

Информация - Растения билки и подправки |
В растенията и техни части се съдържат множество химически вещества. Тези химически вещества влияят по различен начин на процесите протичащи в човешкото тяло, поради тази причина е добре да ги познаваме особено при озеленяване на градини и дворове, в които има малки деца или домашни животни.
Някои от тези вещества са алкалоиди, глюкозиди, витамини, мазнини, дъбилни вещества, мазнини , ензими, етерични масла, въглехидрати, органични киселини и неорганични вещества.
Алкалоидите съдържат голямо количество кислород и азот. В различните видове полезни подправки цени се високо, че тези алкалоиди се срещат под формата на различни киселини. Изучени са около 900 вида различни алкалоида. Най-често в частите на растението те се срещат в листата и корените. По-рядко може да се открият в кората на растението или в семената.
Количеството на алкалоидите зависи от самия ботанически вид и от географското местоположение в което се отглежда.
Глюкозидите да растителни вещества които под въздействие на хидролиза се разпадат на други органични съединения и захари.
Те са безцветни и кристални вещества. Тези вещества много лесно могат да бъдат разтворени във вода. Глюкозидите играят ролята на регулатор и вземат голямо участие в процесите които протичат в самото растение.
Те се съдържат във всички многогодишни части на растението и на вкус са много кисели.
Витамините са органични вещества срещащи се в листата на растенията и са с различен химичен състав. Човешкия организъм има много нужда от много малко количество от тях, но постъпването им в него трябва да е редовно, защото те участват във важни биохимични и физиологични процеси. Липсата на витамини води до лоши последствия едно от които е лоша обмяна на веществата.
Често срещани витамини са (А, С, В1, В2 и РР).
Мазнините са резервни хранителни вещества, които растенията използват за изхранването си.
Срещат се в протоплазмата на растителните организми. Лесно се усвояват от човешката кожа за това се използват много за направата на лечебни мехлеми.
Етеричните масла са ароматни съединения.
Те се срещат в над 2500 растения. Маслата са много важни за растението. Чрез тях то примамва насекомите и по този начин се опрашва. Друга важна тяхна роля е че предпазват растението от прегряване. Човек използва етеричните масла за нервоуспокоително и болкоуспокоително. Някои от тези масла съдържат фитонциди, които служат за предпазване на растението от различни болести и вредители.
Въглехидратите са вещества които се образуват при фотосинтезата на растенията. Те се делят на прости захари и сложни въглехидрати. В медицината от тях най-често се използва скорбялата за направа на различни таблетки против кожни възпаления и диарии.
Дъбилните вещества се срещат в почити всички растения. Вземат голямо участие в обмяната на веществата и и в процеса на отделяне на вътреклетъчната енергия.
Служат като средство за растителна защита срещу много гъби и бактерии, при поддръжка на градини. В медицината се използват за кръвоспиращо средство.
Ензимите са биологичните катализатори. Без тях живота на растенията е немислим. Повечето от тях се разтварят във вода. Тези ензими играят важна роля в храненето на човека.
Органичните киселини са главно мастни и ароматни. На тях се дължи киселият вкус на много растения. В медицината се използват против температурата.
Снимки: Milosz1, Saginaw Future и quinn.anya
Подобни статии
- Произход и грижи за Горицвет (Adonis vernalis) при озеленяване на градината
- Ботаника на растенията подправки
- Поддръжка на градини с подправката Анасон (Pimpinella anisum), използване и отглеждане
- Как правилно да съхраняваме подправките у дома
- Видове клончета и растежен хабитус на овощните растения
- Коренова система и надземна част на овощните дървета
- Пъпки, цветове и плодове при овощните ръстения
- Какви пъпки се различават при лозата и кои от тях се използват при резитба? Какви типове цветове се срещат при лозата?
- Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система
- Кои са многогодишните органи на лозата, какво е чеп,стрелка и плодна пръчка и какво се нарича летораст, едногодишна пръчка, лакомец и колтук
Сродни теми в развитие
