Многогодишната билка живовляк и нейните лечебни качества

Информация - Растения билки и подправки |
До 2000м надморска височина в тревисти райони около храстите и дърветата може да се срещне многогодишно тревисто растение - живовляк. Билката достига до 30см височина като листата на живовляка се разлистват във вид на розетка.
Те имат слабо окосмена петура и са с овална форма и изпъкващи жилки. Стъблото на растението е ръбесто и издължено и завършва със съцветия под формата на клас от дребни цветчета. Чашката и венчето имат четири читинки и са четири листни. Плодчето има по едно семенце във всяко от двете гнезда и са с цвят черно кафяв.
Листата на живовляка се събират от май до октомври, а растението цъфти от пролетта до лятото, точно това е периода в които може да закупите тази лечебна билка от професионални билкари и хора занимаващи се с търговия на билки. Пдходящо е листата да се режат след което да се изсушават на сух и проветливо място на сянка или в сушилня до 40 градуса температура.
След като листата бъдат изсушени тяхното последващо съхранение трябва да става на сухо и проветриво място, а високо качествения добив трябва да запази зеления си цвят и жилки. Високо качествения добив от растението се продава на едро и дребно на пазарите за народна медицина.
Изсушеното растение съдържа витамин К и Ц, каротин, инвертин, емулсин, танин, лимонена киселина и различни слузни и вещества с горчив вкус. Живовлякът е билка с противовъзпалително действие, както и секретолитично и отхрачващо, а също е и растение с кръвоспиращо действие.
При вътрешни кръвоизливи широко приложение намира ланцетовидния живовляк с високо съдържание на силициева киселина. Живовляка е подходящ при лечение на метеоризъм, леки форми на белодробна туберколоза, стомашно – чревен катар, колики, язви, коклюш, астма, повлиява добре върху въспаления на дихателните пътища.
Също така живовляка е билка спомагаща за либидото и тунизира, при по – продължително приемане под формата на студена напитка билката укрепва и стимулира мусколите в тялото.
Под формата на лапа като компрес могат да бъдат използвани смачкани пресни листа или отвара от живовляк, които се налагат върху цирей, отоци, ухапвания и очни възпаления, компресите и отварите от живовляк не бива да се използват за повече от десет дневен период, тъй като могат да доведат до нежелан ефект.
Възможно е да повлиаят върху различни видове заболявания върху краката и ръцете и интимната област причинени от гъбички. Някои билкари препоръчват билката при възпаления на венците и пикочния мехур, при разширени вени, дизентерия, а някои медици от Русия го използват за лечение на белодробен и стомашен рак.
Снимки: Marcia Stefani, gmayfield, Ken-ichi