Затревяване на грaдини със семена. Хидропосев и затревяване с тревни смески

Съвети за градината - Садене |
Начините за затревяване на градини, паркове и други специфични терени чрез семена и смески се разделят на два вида: посредством сух посев и чрез най-модерният и ефикасен метод на затревяване със семена, който се нарича затревяване с хидропосев.
Затревяването чрез сух посев е най-старо известният начин за затревяване на градини, паркове, стадиони в миналото и всякакъв тип терени.
При този тип затревяване е необходимо предварително да се определят факторите които влиаят ежедневно върху терена, като разположение, слънцегреене, плодородие.
След определянето на основните фактори, което е нужно да се направи от специалист озеленител или ландшафтен архитект, се пристъпва към подбор на правилните видове тревни смески и процедурите необходими за подготовка на терена.
Преди да се пристъпи към затревяването, теренът трябва да се обработи, да се премахне плежелната растителнист, ако има такава, премахване на други отпадъци или твърди частици, като камъни, след което теренът трябва да се заравни перфекно.
Затревяването посредством сух посев, се прави чрез кръстосани разхвърляне на тревната смеска, като се спазва нормата на квадратен метър или на декър, според големината на площа, също така и нормата на тотене.
Нормата за тревните семената на 100 кв.м. е от 2 до 4 килограма, а за комбинираният тор от 3 до 5 кг. При използване на азотен тор нормата е 3 кг за 100 кв.м.
Тора се разхвърля ражноерно по повърхноста на затревеният вече терен, като това може да стане на ръка или с специална торилка, която определя и рапределя равномерно количеството, както семена, така и тор.
Следващият етап е вкопаване на тревното семе посредством градинско гребло (търмък) или чрез постилане на тънък слой от хумусна почва.
Предпоследният етап от затревяването е да се валира теренът, постедством градински валяк. Накрая поливаме заревената площ, като за равномерно и оптимално поливане, ние специалистите в озеленяването препоръчваме изграждане на автоматизирана поливна система, която се прави предварително, подземно, по проект, според площа и растителността.
Изграждането на една перфекна тревна покривка, не лесна процедура, поради тази причина, препоръчваме наемане на специализирана фирма за озеленяване или консултация с инжинер озеленител.
Хидропосевният метод за затревяване, се извършва чрез специализирана машина. При този иновационен метод се постига перфектно затревяване на всекакъв тип терени. При хидропосевът се смесват едновремено: подходящата тревна смеска, вода, торове и влакнест мулч.
Предимствата на хидропосевното затревяване са: намаляване на разходите на време, човешки труд, затревяват се бързо и перфекно големи терени, затревяване на скатове, ерозирали терени, и други трудно достъпни места, мулча, влагата и торовете осигуряват бърз растеж на тревата.
Приложението на хидропосевът е за затревяване не семена на невъзможните при сухият посев, скатове и ерозирали терени, но и за всякакъв вид градини, дворове, паркове и терени със специално предназначение, като спортни терени (футболни стадиони, голф игрища, конни бази и други).
Хидропосевното затревяване се извършва от някои фирми за озеленяване и ландшафтна архитектура, специализирани в затревяване на градини и спортни игрища.
Снимки: iantmcfarland, Max Klingensmith, Moyan_Brenn
Подобни статии
- Каква обработка на почвата е необходима в зеленчуковата градина
- Мероприятия свързани с подобряване на почвата при озеленяване на градини
- Използване на гнайс при озеленяване на двор и градина като декоративен камък
- Използване на варовик за строителство и озеленяване на къщи, вили и офиси
- Троскота (Cynodon dactylon) - Най-опасният плевел
- Бяла детелина (Trifolium repens) – Напаст по райграса
- Поддръжка на градина с Taraxacum offisinale – Глухарче (Билката плевел)