Ботаника на растенията подправки
Информация - Растения билки и подправки |
За да можем да разпознаваме едно растение и за да знаем как да се грижим за него или да го използваме при озеленяване и аранжиране на градини. Трябва да сме запознати с неговите части, а те са пъпки, цветове, съцветия, листа, стъбла, корен, плодове, семена и кори, както и с начините за правилна поддръжка.
Пъпките са видоизменени стъблени връхчета, които първоначално са обвити в зачатъчни листчета и от горе с люспи. За да се защити растението от вредните въздействия след края на вегетационния период прави тези люспи твърди.
Така предпазва бъдещите листа или цветове. Срещат се връхни и странични пъпки. През зимните месеци те са в покой. През пролетта с повишаване на температурите започва и движението на сока. Люспите се разпукват и се образуват листа или цветове от където по-късно се образуват това, което човечеството се стреми да произвежда и цени семена на подправки и билки.
Цветовете са органите за размножаване, които са образувани от чашка, венче, тичинки, плодник и цветно легло.
Съцветията са образувания от много на брой цветове събрани на едно място.
Цветовете разбира се могат да се срещат и по единично зависи от растението. Различните съцветия имат различни имена. Някои от тези имена са грозд, клас, кочан, сенник, главичка, кошничка, щит, реса, сложен клас, сложен сенник и други.
Листата са най-важния орган както за самото растение така и за нас хората. Чрез листата растението се храни и задоволява своите нужди. С тях то фотосинтезира и така ни осигурява така важния и необходим кислород. В природата се срещат различни по форма и големина листа.
Листата са носят имена според това как изглеждат на външен вид, някои от тях носят имена - люсповидни, игловидни, линейни, ланцетни, лопатовидни, бъбрековидни, щитовидни, ромбовидни, копиевидни, яйцевидни, обратнояйцевидни листа и други. Листата имат и имена според начина им на разположение по клонките и стъблата. Според този начин те се наричат последователни, срещуположни, розетковидни и прешленестовидни. Също така в зависимост от петурата листата се делят на пересто нарязани листа и длановидно нарязани листа.
От своя страна двете групи съдържат различни типове листа. Перестонарязаните листа са с цял и целокраен край, пересто нарязани, пересто врязани, пересто разделени и пересто разсечени.
Длановидно нарязаните листа са с цял и целокраен край, длановидно нарязани, длановидно врязани, длановидно разделени и длановидно разсечени.
Стъблата и стръковете са частите които са много важни за разпределението на листата, цветовете и плодовете на растението.
Според разположението на стъблото в пространството, то може да бъде изправено, приповдигнато, увивно, катерливо, лежащо и пълзящо растение, а според формата си може да бъде цилиндрично, ръбесто, сплеснато и крилато. Корените имат важна роля за растението. Те го закрепват здраво за земята и му набавят необходимите хранителни вещества и вода.
В корените могат да се натрупват резервни хранителни вещества. Те може да се ползват и за вегетативно размножаване. Най-общо кореновата система се дели на повърхностна, дълбока и смесена.
Благодарение на плодът растението се размножава самостоятелно. Той е образуван от външна ципеста част, вътрешна месеста и най-вътре твърда част, в която са затворени семената. И плодовете се делят в много групи. Те се събират след узряването им.
Снимки: kevindooley, AMagill и infomatique
Подобни статии
- Поддръжка на градини с подправката Анасон (Pimpinella anisum), използване и отглеждане
- Как правилно да съхраняваме подправките у дома
- Химия на растенията подправки
- Видове клончета и растежен хабитус на овощните растения
- Коренова система и надземна част на овощните дървета
- Пъпки, цветове и плодове при овощните ръстения
- Какви пъпки се различават при лозата и кои от тях се използват при резитба? Какви типове цветове се срещат при лозата?
- Какво растение е лозата и как е устроена кореновата й система
- Кои са многогодишните органи на лозата, какво е чеп,стрелка и плодна пръчка и какво се нарича летораст, едногодишна пръчка, лакомец и колтук
- Поддръжка на градина с Taraxacum offisinale – Глухарче (Билката плевел)